«

»

Úno 22

Instalace Arch Linuxu II.

arch1V minulém díle našeho tutoriálu jsme si popsali bloková zařízení a představili několik základních pojmů. V dnešním pokračování si vytvoříme instalační médium. Budeme pracovat s USB flash diskem, takže si nějaký pro tuto činnost vyhraďte.

 

 

Vytvoření bootovatelného instalačního média

Nejprve si stáhněte nejnovější ISO obraz Arch Linuxu. Jakmile máte ISO obraz stažený, je na čase vytvořit bootovatelný USB disk. Pokud máte počítač s Linuxem nebo Mac OS, můžete použít utilitu „dd„. Pokud jste v systému Windows, budete muset použít další nástroj, např. Rufus nebo USBWriter. Máte-li na počítači se systémem Windows nainstalován Cygwin, můžete také použít utilitu „dd„.

Připojte zařízení USB a zadejte příkaz:

$ lsblk

 

Ten na výstupu zobrazí všechna připojená úložná zařízení. Identifikuje tedy i USB zařízení, které hodláte použít jako instalační médium. V mém případě je USB zařízení /dev/sde.

Nyní použijeme již zmíněný nástroj „dd“ k převedení .iso souboru s Arch Linuxem a jeho zkopírování na USB zařízení. Otevřete terminál a zadejte příkaz podle následujícího vzoru:

sudo dd if=/cesta_k_arch_.iso of=/dev/sdX bs=1M

 

Kde sdX je vaše USB zařízení (u mě je to sde).

Poznámka: Pokud jste na systému Mac OSX, zadejte bs=1m namísto velkého písmene M.

 

Jakmile je příkaz úspěšně dokončen, získáte spouštěcí instalační médium Arch Linuxu. Stejný postup můžete použít i pro vytvoření bootovatelného instalačního média jiných linuxových distribucí.

 

Předchozí: Bloková zařízení a základní pojmy                                                                 Příští: Připojení a konfigurace sítě

 

O autorovi

archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

2 pings

  1. Instalace Arch Linuxu III. »
    WordPress 4.4.2

    […] minulém díle našeho seriálu jsme si popsali vytvoření bootovatelného instalačního média. V tom dnešním  se […]

  2. SUSE Studio ImageWriter »
    WordPress 4.4.2

    […] jednom v predchádzajúcich článkov sme si predstavili ako vytvoriť spustiteľné LiveUSB s Archom Linuxom pomocou utilitky dd. V […]

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: