4Pane

Správa souborů patří k nejdůležitějším činnostem při práci s počítačem. Programů, určených pro tuto práci exituje víc než hub po dešti a některé z nich jsme na našem webu už popisovali. Avšak co člověk, to názor, a tak nikdy není na škodu poohlédnout se po dalších možnostech správy souborů. Jednou z poměrně zajímavých aplikací pro práci se soubory je program s názvem 4Pane, na který se dnes podíváme podrobněji.

Existují tři věci, které odlišují 4Pane od jiných správců souborů: rychlost, absence „kudrlinek“ a čtyřpanelové rozhraní. Ve skutečnosti je 4Pane je rychlou, kvalitní a vhodnou alternativou jakéhokoliv správce souborů, který je v současnosti k dispozici. Údajný nedostatek fantazie však znamená, že 4Pane umožňuje soustředit se na to, co je u správce souborů důležité (jasně že práce se soubory), zatímco čtyřpanelové rozhraní vám dává potřebný prostor pro rozličné žonglování se soubory a adresáři.

Na první pohled vypadá 4Pane jako poněkud kostrbatý správce souborů, ale pod jeho skromnějším vzhledem se ukrývá široká škála skutečně užitečných funkcí. Například podpora karet, takže si jich můžete otevřít tolik, kolik budete potřebovat. Funkce záložek vám umožňuje uložit a poté rychle přistupovat k často používaným adresářům, zatímco funkce filtrování může přijít vhod, když chcete zpřesnit aktuální pohled na soubory, které splňují určitá kritéria. Nabízí také možnost zrušit nebo zopakovat většinu operací (včetně mazání), řízení archivu včetně „virtuálního brouzdání“ uvnitř archivu, vícenásobné přejmenování/duplikaci souborů, emulátor terminálu, přímý přístup k webovému prohlížeči, vypalovacímu programu, kancelářskému balíku či různé uživatelem definované nástroje.

 

Instalace v Arch Linuxu

Instalace 4Pane v Arch Linuxu je opět poměrně jednoduchá, aplikace se nachází v AUR. Stačí tedy program nainstalovat pomocí jednoho z nástrojů – yaourt, trizen nebo pacaur. My to provedeme pomocí yaourt:

$ yaourt -S 4pane

Tímto je 4Pane nainstalovaný.

 

Používání 4Pane

Po první spuštění se nejprve zobrazí okna pro nastavení programu 4Pane, podobně jak vidíte níže.

Poté se již zobrazí samotné okno aplikace 4Pane:

Nyní již k vlastní práci s 4Pane. Klepněte pravým tlačítkem myši na soubor nebo adresář a můžete přistupovat k seznamu příkazů a akcí, které lze na vybraném souboru nebo adresáři provádět. Nebo ještě lépe, 4Pane umožňuje přidávat své vlastní akce. Například můžete přidat akci pro rozbalení tarballů. K tomu zvolte  Options –> Configure 4Pane a přejděte do sekce Tools –> Add a Tool. Zde zadejte do políčka s názvem Command to be run toto: tar xzvf %f (%f je zástupný znak aktuálně vybraného souboru nebo archivu), zvolte stávající nabídku nebo vytvořte novou a stiskněte tlačítko Add the Tool. Potom stiskněte Apply a Finish a můžete přistupovat k přidanému nástroji výběrem z nabídky Tools –> Run a Program.


Správce souborů 4Pane rovněž nabízí zkratky pro často používané editory, kdy si můžete snadno nahradit výchozí editory vámi preferovanými aplikacemi. Zvolte Options –> Configure 4Pane, přepněte do sekce The Display –> Misc a stiskněte tlačítko Configure toolbar editors. Pak můžete přidat své oblíbené aplikace.

Uvedl jsem jen některé z nástrojů 4Pane, tento správce souborů nabízí mnoho dalších šikovných funkcí, které vám pomohou efektivně spravovat soubory a adresáře.

 

Shrnutí

Program 4Pane je zajímavá varianta k nejčastěji používaným správcům souborů. Jeho čtyřpanelové rozhraní umožňuje nadstandardní hrátky se soubory a adresáři a rychlost spolu s jednoduchostí ovládání vyvažuje i fakt, že chybí český překlad, takže je zde volné pole pro případné překladatele. Nezbývá než jej vyzkoušet a sdělit nám své dojmy v komentářích.

Domovskou stránku projektu spolu s online manuálem najdete na http://4pane.co.uk/index.html.

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Jedna reakce na 4Pane

  1. Livan říká:
    Firefox 59.0 GNU/Linux x64

    Po prvotním obeznámení se mám smíšené pocity. Je to sice rychlé ale některé věci tam jsou jiné, než bývá zvykem. Napŕ. nefungovalo mi tahání myší, což mi vadilo. Možná na to časem přijdu, kde se to dá nastavit a zdali vúbec. Dále zobrazení používá strašně drobný font, na který sotva vidím a nepřišel jsem narychlo, kde ho zvětšit. Vytváření adresářú taky je tak zvláštně odlišné od zaužívaného. Naopak, to jak je udělané připojování USB se mi naopak líbilo. Časem, když si člověk zvykne na ty odlišnosti, tak snad by to šlo používat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..