Co je Arch Linux

Co je Arch Linux

Arch Linux je nezávisle vyvinutá distribuce GNU / Linux pro všeobecné použití x86-64, která se snaží poskytovat nejnovější stabilní verze většiny softwaru podle modelu s postupným uvolňováním. Výchozí instalace je minimální základní systém nakonfigurovaný uživatelem tak, aby přidával pouze to, co je záměrně požadováno.

Historie Arch Linuxu

Arch Linux začal vyvíjet kanadský programátor Judd Vinet. První verze, Arch Linux 0.1, vyšla 11. března 2002. Ačkoli je Arch kompletně nezávislý, čerpá inspiraci z jednoduchosti ostatních distribucí, včetně Slackware, CRUX a BSD.

Judd Vinnet

Vinet z vedení projektu, aby se mohl věnovat ostatním zájmům, nahradil ho americký programátor Aaron Griffin, který vede projekt do dneška.

Hlavní znaky Arch Linuxu

Jednoduchost

Arch se drží své filozofie The Arch Way, jedná se o odlehčenou, flexibilní a jednoduchou distribuci. Při instalaci je poskytováno minimální prostředí (bez grafického rozhraní) kompilované pro architektury i686/x86-64: namísto odstraňování nepotřebných a nežádoucích balíčků má uživatel možnost stavět svůj systém na minimálním základu bez jakýchkoli preventivně zvolených výchozích nastavení. Díky filozofii návrhu a implementace Archu je jednoduché rozšiřovat a vytvářet libovolný typ systému, od minimalistického konzolového stroje až po mohutná funkcemi nabitá desktopová prostředí — je to právě uživatel kdo rozhoduje o tom, jak jeho Arch systém bude vypadat.

Modernost

Arch Linux se snaží poskytovat nejnovější stabilní vydání aplikací. Aktualizace jsou založeny na rolling-release modelu, což umožňuje jednorázovou instalaci s postupnými aktualizacemi bez nutnosti neustále přeinstalovávat celý systém. Spuštěním jediného příkazu lze udržet Arch v aktuálním stavu s nejnovějšími verzemi všech aplikací.

Arch zahrnuje mnoho nových funkcí dostupných uživatelům GNU/Linuxu, včetně systemd init systému, moderních souborových systémů (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS, BTRFS), LVM2/EVMS, softwarového RAID, udev a initcpio (s mkinitcpio) a také nejnovější dostupné verze linuxového jádra.

Balíčkovací systém

Arch používá pacman, což je snadno použitelný binární správce balíků, který umožňuje aktualizaci celého systému pomocí jediného příkazu. Pacman je napsán v jazyce C a je od návrhu odlehčený, jednoduchý a velmi rychlý. Arch také poskytuje Arch Build System, s jehož pomocí lze jednoduše sestavovat a instalovat balíčky ze zdrojových kódů. ABS lze také synchronizovat pomocí jediného příkazu. Můžete si dokonce překompilovat celý systém pomocí jediného příkazu.

Integrita balíčků

Arch poskytuje vanilla software bez záplat; balíčky jsou sestavovány přímo z upstream zdrojových kódů, jak autor původně zamýšlel, aby byly distribuovány. Záplatování probíhá pouze v extrémních případech, aby se zabránilo závažnému rozbití balíčků v důsledku neshodujících se verzí, což se za použití rolling-release modelu může stát.

Komunita

Komunita Arch Linuxu je velmi spolehlivá, živá a vlídná: všichni „Archisti“ jsou povzbuzováni k zapojení se a přispění do distribuce, ať už ve formě pomoci s vývojem klíčového software, správy balíčků, hlášení nebo opravování chyb, vylepšování ArchWiki dokumentace, pomáhání ostatním uživatelům při řešení problémů nebo jen výměně názorů na fóru, emailových konferencích, IRC kanálech nebo ve formě sdílení znalostí nebo dokonce vlastních aplikací. Arch Linux používají lidé na celé Zemi

Čerpáno ze stránek Arch Linux