Co je Arch Linux

Arch Linux je nezávislá komunitní linuxová distribuce vytvořená Juddem Vinetem, jenž se inspiroval distribucí CRUX Linux. Arch Linux je vyvíjen jako nenáročný, odlehčený a snadno přizpůsobitelný systém.

Vlastnosti

Arch je v základu odlehčená distribuce, která po instalaci poskytuje pouze minimální prostředí bez grafického uživatelského rozhraní.která umožňuje přizpůsobit si systém specifickým potřebám, a to bez nadbytečných součástí.Instalace a konfigurace probíhá v textovém režimu. Aktualizace se uskutečňuje průběžně (rolling updates), denně jsou do zdrojů doplňovány nejnovější stabilní verze softwaru.

Základní principy Arch Linux

Jednoduchost

Arch Linux definuje jednoduchost  bez zbytečných doplňků a úprav . Dodává software vydaný původními vývojáři s minimálními změnami specifickými pro distribuci.

Modernost

Arch Linux se snaží udržovat nejnovější stabilní verze svého softwaru. Je založen na systému s postupným uvolňováním, který umožňuje jednorázovou instalaci s nepřetržitou aktualizací.

Arch obsahuje mnoho novějších funkcí dostupných uživatelům GNU / Linuxu, včetně systému systemd init, moderních souborových systémů , LVM2, softwarového RAID, podpory udev a initcpio (s mkinitcpio ), stejně jako nejnovější dostupná jádra.

Zaměření na uživatele

Zatímco mnoho distribucí GNU / Linux se snaží být uživatelsky přívětivější , Arch Linux vždy byl a vždy zůstane zaměřený na uživatele . Distribuce je určena k uspokojení potřeb těch, kdo k ní přispívají, spíše než ke snaze oslovit co nejvíce uživatelů. Je zaměřen na zkušeného uživatele GNU / Linuxu nebo kohokoli kdo je ochoten přečíst si dokumentaci a řešit své problémy.

Všestrannost

Arch Linux je univerzální distribuce. Po instalaci je poskytnuto pouze prostředí příkazového řádku: namísto vytržení nepotřebných a nežádoucích balíčků je uživateli nabídnuta možnost vytvořit vlastní systém výběrem z tisíců vysoce kvalitních balíčků poskytovaných v oficiálních úložištích pro x86- 64 architektura.

Arch podporuje pacman , lehký, jednoduchý a rychlý správce balíčků, který umožňuje aktualizovat celý systém pomocí jednoho příkazu. Arch také poskytuje systém Arch Build System , systém podobný portům, který usnadňuje vytváření a instalaci balíků ze zdroje, které lze také synchronizovat pomocí jednoho příkazu. Kromě toho Arch User Repository obsahuje mnoho tisíc více komunitní přispěli PKGBUILD skripty pro kompilaci balíčků, které lze nainstalovat ze zdrojových kódů pomocí makepkg aplikace. Uživatelé také mohou snadno vytvářet a udržovat svá vlastní úložiště.

Svoboda

Arch poskytuje uživatelům svobodu, možnost provádět změny a rozhodovat o tom, jak bude jejich systém v konečné verzi vypadat a jaký vlastně bude

Komentáře jsou uzavřeny.