O Arch Linuxu

Arch Linux  je nezávislá linuxová distribuce vytvořená Juddem Vinetem, jenž se inspiroval distribucí CRUX Linux. Arch Linux je vyvíjen jako nenáročný, odlehčený a snadno přizpůsobitelný systém.

Vývoj začal již v roce 2001 a první verzi Archu vydal Judd Vinet v roce 2002. Ten také byl do roku 2007 hlavním vývojářem. Od roku 2007 je hlavním vývojářem Archu Aaron Griffin.

Arch je od začátku svého vývoje až do dneška nezávisle vyvíjenou komunitní distribucí.

Zásady

Jednoduchost

Arch je v základu odlehčená a vysoce flexibilní distribuce, která po instalaci poskytuje pouze minimální prostředí bez grafického uživatelského rozhraní. Většina ostatních distribucí nabízí tuto možnost také, ale většinou ne jako hlavní a už vůbec ne jedinou variantu pro instalaci.

Modernost

Arch Linux se snaží udržovat nejnovější stabilní verze svého softwaru, pokud lze rozumně zabránit systémovému rozbití balíčků. Je založen na systému rolling-release , který umožňuje jednorázovou instalaci s průběžnými aktualizacemi.

Arch obsahuje mnoho novějších funkcí dostupných uživatelům GNU/Linuxu, včetně systemd init systému, moderních souborových systémů , LVM2, softwarového RAID, podpory udev a initcpio (s mkinitcpio ), stejně jako nejnovější dostupná jádra.

Všestrannost

Arch Linux je univerzální distribuce. Po instalaci je k dispozici pouze prostředí příkazového řádku: namísto trhání nepotřebných a nechtěných balíčků je uživateli nabídnuta možnost vytvořit si vlastní systém výběrem z tisíců vysoce kvalitních balíčků poskytovaných v oficiálních repozitářích.

Balíčkovací systém

Jako většina jiných distribucí poskytuje Arch správce balíčků, jeho grafické uživatelské nadstavby a sadu oficiálních repozitářů. Kromě toho poskytuje ale i další možnosti: uživatelský repozitář AUR, kde jsou tisíce balíčků, které lze velmi snadno překládat a instalovat pomocí vlastních nástrojů Archu.

Arch User Repository (AUR) je komunitou řízené úložiště pro uživatele Archu. Obsahuje popisy balíčků ( PKGBUILDs ), které vám umožňují sestavit balíček ze zdrojového kódu pomocí makepkg a poté jej nainstalovat přes pacman . AUR byl vytvořen, aby organizoval a sdílel nové balíčky z komunity a pomohl urychlit začlenění oblíbených balíčků do komunitního úložiště . Tento dokument vysvětluje, jak mohou uživatelé přistupovat a využívat AUR.

Velký počet nových balíčků, které vstupují do oficiálních repozitářů, začíná v AUR. V AUR mohou uživatelé přispívat svými vlastními sestaveními balíčků ( PKGBUILDa souvisejícími soubory). Komunita AUR má možnost hlasovat pro balíčky v AUR. Pokud se balíček stane dostatečně populárním – za předpokladu, že má kompatibilní licenci a dobrou balicí techniku ​​– může být vložen do komunitního úložiště (přímo přístupné pacmanem nebo abs ).