Co je Arch Linux

Arch Linux

Arch Linux je nezávisle vyvíjená ,dostatečně univerzální distribuce založená na GNU/Linux. Vývoj je zaměřen na jednoduchosti, minimalismu a elegantním kódu. Arch je instalován jako minimální základní systém zcela nastavitelný uživatelem, který si tak může vytvořit své vlastní ideální prostředí a  nainstalovat si pouze to, co je nutné nebo žádoucí pro jeho jedinečné účely. Konfigurační GUI nástroje nejsou oficiálně k dispozici a většina konfigurace systému se provádí v shellu a v textovém editoru. Arch je rolovací distro, tzn., že se snaží být stále aktuální tím, že poskytuje nejnovější stabilní verze většiny softwaru.

 

Jednoduchost

Arch Linux preferuje jednoduchost, tzn. práci bez zbytečných dodatků, úprav či komplikací. Software je takový, jak byl vydán původními vývojáři (upstream) s minimálními změnami specifickými pro danou disrtibuci (downstream).
Záplaty nejsou přijímány bezhlavě. Skládají se téměř výhradně z backportovaných oprav chyb, které tak jsou v další verzi projektu již zastaralé. Podobným způsobem se v Archu pracuje s konfiguračními soubory, poskytovanými upstreamem a změny se provádějí pouze na specifických problémech s distribucí, jako je např. nastavení cesty k souborům a systému. Nepřidávají se automatické funkce, jako je např. umožnění služby pro jednoduchou instalaci balíčků softwaru.
Balíčky pro Arch Linux obvykle odpovídají přímo základním projektům. Balíčky jsou pouze dělené, existují-li přesvědčivé výhody, ne, že by to bylo normou. Dělení se provádí pouze pro úsporu místa na disku v mimořádně špatných podmínkách.

 

Aktuálnost

Arch Linux se snaží udržovat poslední verze stabilní verze svého softwaru tak dlouho, dokud se dá rozumně vyhnout. havárii systému Je založen na rolovacím vydávání systému, což umožňuje jednorázovou instalaci s kontinuálními aktualizacemi, aniž byste byli nuceni vše znovu nainstalovat a aniž by bylo nutné provádět komplikované postupy, spojené s upgradem systému ze stávající verze na verzi novější. Zadáním jediného příkazu je systém průběžně aktualizován.
Arch obsahuje mnoho nových funkcí, dostupných pro uživatele GNU/Linux, včetně systemd init systému, moderních souborových systémů (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS, Btrfs), lvm2, softwarového RAIDu, podpory udev a initcpio (s mkinitcpio), jakož i nejnovějších dostupných linuxových jader.

 

Pragmatismus

Arch je spíše pragmatický než ideologický. Zmíněné principy jsou užitečné pouze orientačně. Nakonec, rozhodnutí o designu jsou uskutečňovány případ od případu prostřednictvím developerského konsenzu. Technické analýzy a diskuze jsou založené na důkazech, ne na politice nebo na veřejném mínění.
Velké množství balíčků a vývoj skriptů v různých repozitářích Arch Linuxu podporují svobodu volby. Pro uživatele nabízejí svobodný a open source software, stejně jako proprietární softwarové balíčky pro ty, kteří preferují funkčnost před ideologií.

 

Uživatelská centrálnost

Zatímco mnohé distribuce GNU / Linux se snaží být uživatelsky přívětivé, Arch Linux vždycky byl a bude uživatelsky centristický . Distribuce je určena k naplnění potřeb těch, kteří do něj přispívají, než aby se snažila oslovit co nejvíce uživatelů. Je vhodná pro každého se vstřícným postojem a který je ochoten strávit nějaký ten čas čtením dokumentace a řešením svých vlastních problémů.
Každý uživatel by měl přispět nahlášením zjištěných chyb, vylepšením dokumentace komunity na wiki a poskytováním technické pomoci druhým (zdarma). Záplaty pro vylepšení balíčků či projektu jádra jsou vysoce ceněny a zdroj softwaru Arch User Repository (AUR) nabízí úložiště balíčků, které vytvořili samotní uživatelé. Vývojáři Arch Linuxu jsou dobrovolníci a aktivně přispívající uživatelé se často stávají součástí tohoto týmu.

 

Všestrannost

Arch Linux je distribuce. určená pro obecné účely. Při instalaci je k dispozici prostředí příkazového řádku, tzn., že nejsou zapotřebí nežádoucí balíčky, uživateli je nabízena možnost vybudovat si na základním, ale pečlivě vybraném softwaru snadno rozšířitelný systém s bohatými funkcemi různých desktopových prostředí: Ano, je to uživatel, který rozhoduje, co v jeho systému bude a co nikoliv.

 

Balíčkovací systém

Arch se opírá o pacman, snadno použitelný binární správce balíčků, který umožňuje aktualizovat celý systém jedním příkazem. Pacman je kódován v C a od základu navržen tak, aby byl lehký, jednoduchý a velmi rychlý. Arch také poskytuje Arch Build System, příjemný portovací systém, s nímž je snadné vytvářet a instalovat balíčky ze zdrojových kódů a které mohou být synchronizovány také jen jedním příkazem. Můžete si dokonce obnovit celý systém jedním příkazem.
Oficiální repozitáře Archu poskytují podporu architektur i686 a x86-64 a je v nich několik tisíc vysoce kvalitních balíčků, které vyhovují  všem vašim požadavkům na software. Kromě toho Arch povzbuzuje růst komunity a přispívá tak k tomu, že Arch User Repository nabízí dalších několik tisíc uživateli udržovaných PKGBUILD skriptů pro sestavování balíčků, které lze nainstalovat ze zdrojových kódů pomocí aplikace makepkg. Je také možné, aby si samotní uživatelé snadno vytvářeli a udržovali své vlastní archivy.

 

Komunita

Arch komunita je velmi spolehlivá, temperamentní a vlídná: Všichni se mohou zúčastnit a přispívat do distribuce, ať už je pomáhají při vývoji jádra, softwaru, udržovacích balíčků, hledání nebo odstraňování chyb, zlepšování dokumentace na ArchWiki, pomáhají ostatním uživatelům při řešení problémů nebo si jen vyměňují názory na fórech, emailových konferencích, IRC kanálech nebo sdílí něčí znalosti aplikací. Arch Linux je operační systém určený pro mnoho uživatelů po celém světě, proto existuje i několik mezinárodních komunit, které nabízejí pomoc a překládají dokumentaci do mnoha různých jazyků.
Nebojte se tedy a Arch Linux vyzkoušejte. My jen ve skrytu duše doufáme, že vám v tom tyto stránky pomůžou.

 

 

Komentáře jsou uzavřeny.