Editor Nano (pro začátečníky)

Dnešním článkem začínáme na našem webu miniseriál o textových editorech příkazového řádku, a to nejen pro Linux. Existuje jich několik a jsou určeny jak pro uživatele operačního systému Linux, tak i pro ostatní OS. Náš seriál začneme poměrně známým editorem s názvem Nano a předvedeme si základní funkce, které tento editor poskytuje. Jen podotýkám, že seriálek je určen zejména začátečníkům, zkušení nechť mi prominou trochu polopatický styl. Vše navíc napasujeme na námi preferovaný operační systém – Arch Linux.

O Nano

Nano editor je navržen tak, aby emuloval vlastnosti a uživatelskou přívětivost textového editoru UW Pico. Na následujícím screenshotu vidíte uživatelské rozhraní editoru Nano:

V oficiální dokumentaci jsou jednotlivé součásti editoru popsány takto:

Editor obsahuje čtyři hlavní části. V horním řádku je zobrazena verze programu, název aktuálně upravovaného souboru a to, zda byl soubor změněn. V hlavním okně editoru je zobrazen upravovaný soubor. Stavový řádek je třetí řádek zdola a zobrazuje důležité zprávy. Spodní dva řádky zobrazují nejčastěji používané zkratky v editoru.

Instalace

Pokud textový editor Nano ještě nemáte ve svém systému nainstalovaný, zadejte v terminálu příkaz:

$ sudo pacman -S nano

Editor máme nainstalován a v následující části si vysvětlíme základní způsob použití a také některé funkce, které Nano umí.

1. Jak vytvořit a otevřít nový soubor pomocí Nano editoru

Chcete-li vytvořit nový soubor a otevřít jej pomocí Nano editoru, zadejte následující příkaz:

$ nano

nebo

$ nano [název_souboru]

Druhý způsob lze také použít k otevření existujícího souboru. Netřeba dodávat, že pokud chcete otevřít soubor, který se nenachází v aktuálním adresáři, musíte k tomuto souboru zadat absolutní nebo relativní cestu.

Následující obrázek ukazuje soubor otevřený v Nano editoru:

Jak vidíte, v dolní části okna editoru jsou umístěny informace o klávesových zkratkách, jejichž prostřednictvím lze provádět některé základní operace, jako je např. vyjímání a vkládání textu, ukončení programu či spuštění nápovědy.

2. Jak uložit soubor v Nano

Pro uložení souboru použijte klávesovou zkratku Ctrl + o. Když stisknete tuto kombinaci kláves, editor vás požádá, abyste zadali název souboru (nebo potvrďte název souboru, pod kterým byl otevřen). poté klávesou Enter soubor uložte.

A takto nějak to vypadá:

Nano také umožňuje ukládat soubory v různých OS. Například můžete uložit ve formátu DOS stisknutím Alt + d . Podobně pro uložení ve formátu Mac stiskněte Alt + m. Chcete-li tedy takto změnit formát, musíte nejprve zahájit obvyklý proces ukládání stisknutím kláves Ctrl + o a poté použít klávesové zkratky specifické pro formát jako Alt + d nebo Alt + m.

3. Jak vložit a vyjmout text v Nano

Chcete-li vložit či vyjmout řádek, nejprve na něj přesuňte kurzor. Následně stiskněte klávesy Ctrl + k, poté kurzorem přejděte na místo, kam chcete řádek vložit a nakonec stiskněte klávesy Ctrl + u.

Na obrázcích níže vidíte příklad, kdy chcete první řádek odstranit a vložit ho někam dospodu. Proto přejeďte kurzorem na daný řádek a stiskněte klávesy Ctrl + k. Poté sjeďte kurzorem tam, kam chcete celý řádek vložit a stiskněte klávesy Ctrl + u.

Kromě celého řádku můžete kopírovat také určitý řetězec. Nejdříve musíte toto slovo/řetězec vybrat stisknutím kláves Shift + 6 s kurzorem na začátku řetězce. Poté stačí stisknout klávesy Ctrl + k pro vyjmutí a Ctrl + u pro vložení.

Jak vidíte na dvou výše zobrazených screenech, slovo ‘maso’ bylo vyjmuto a vloženo na řádek níž.

4. Jak najít a nahradit slovo v Nano

Nástroj Nano také umožňuje vyhledat konkrétní slovo a nahradit ho jiným slovem.

Chcete-li tedy vyhledat slovo v Nano, stiskněte Ctrl + w. Poté budete vyzváni k zadání slova, které chcete vyhledat. Po jeho zadání stačí stisknout klávesu Enter a nástroj vás přesune na odpovídající záznam.

Můžete také nahradit klíčové slovo pomocí kláves Ctrl + \. Stisknete-li tuto kombinaci kláves, Nano vás požádá o slovo, které chcete nahradit. Po jeho zadání stiskněte klávesu Enter a budete vyzváni k zadání náhradního slova. následuje žádost o potvrzení změn a provedení změn.

Následující tři screeny vám pomohou pochopit celý proces:

5. Jak vložit jiný soubor do aktuálního

Pokud chcete, můžete v editoru Nano také vložit data z jiného souboru do souboru, který právě upravujete. Stiskněte klávesy Ctrl + R a pak zadejte cestu k souboru, který chcete otevřít.

V praxi to vypadá nějak takto:

Jak vidíte na obrázcích, text z nového souboru byl vložen na pozici kurzoru.

6. Jak zobrazit polohu kurzoru

V Nano můžete také zkontrolovat polohu kurzoru v souboru. To lze provést stisknutím klávesové zkratky Ctrl + c.

Na obrázku je vidět, že po stisknutí kláves Ctrl + c je kurzor v oblasti editoru a podrobné informace o něm se objevily ve stavovém řádku (ten zvýrazněný – třetí řádek zdola).

7. Jak umístit kurzor na konkrétní řádek a sloupec při spuštění Nano

Pokud chcete, můžete při spuštění editoru rovnou umístit kurzor na konkrétní řádek a sloupec souboru. To lze provést zadáním požadovaných podrobností při spuštění editoru. Volby příkazového řádku používaná pro tuto funkci je +číslo_řádky,číslo_sloupce.

$ nano +číslo_řádky,číslo_sloupce [název_souboru]

Například:

$ nano +4,6 clanek

Jak vidíte výše, kurzor je při otevření daného souboru na čtvrtém řádku a v šestém sloupci.

8. Jak zálohovat předchozí verzi souboru

Nano umožňuje také zálohovat předchozí verzi upravovaného souboru. To lze udělat až po provedení změn a uložení souboru. K této funkci se přistupuje pomocí volby příkazového řádku -B.

$ nano -B [název_souboru]

Například:

$ nano -B abc.txt

Záloha bude uložena v aktuálním adresáři se stejným názvem souboru, ale s tildou (~).

Nelze zálohovat soubory vytvořené poprvé.

9. Jak zálohovat soubory ve specifickém adresáři

Editor Nano také dovede uložit všechny záložní soubory do určitého adresáře. Funkci vyvoláme volbou příkazového řádku -C nebo –backupdir. Je však vyžadována cesta k adresáři, kam se má záložní soubor uložit.

Příklad:

$ nano -B –backupdir=[cesta_k_adresáři]

10. Jak převést taby na mezery

Nástroj Nano mimo jiné také umožňuje měnit taby na mezery. Tuto funkci vyvoláme pomocí volby příkazového řádku -E.

$ nano -E [název_souboru]

Na následujícím obrázku vidíte text, který obsahuje mezi jednotlivými slovy tzv. taby:

Protože byl editor spuštěn s volbou -E, budou po uložení změn všechny taby převedeny na mezery:

Závěr

Vzhledem k tomu, že je dnešní článek určen začátečníkům, tak jsme informace o něm a jeho možnostech jen tak nesměle poškádlili a zkušení uživatelé mi snad prominou. Chcete-li se o textovém editoru Nano dozvědět více, zadejte klávesovou zkratku Ctrl + G. Před tím si však nezapomeňte vyzkoušet základy, které jsme si zde dnes ukázali. Přeji příjemnou zábavu s příjemným nástrojem Nano.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

4 reakce na Editor Nano (pro začátečníky)

  1. Livan říká:
    Google Chrome 73.0.3683.103 GNU/Linux x64

    Dík za prínosný článok, mám však otázku. V článku je preložený celý nano, avšak u mňa iba horné menu, dole mám text v angličtine. Čo s tým treba urobiť (doinštalovať, nastaviť), aby bol celý nano preložený do slovenčiny? Locales mám nastavené na slovenčinu.

  2. Pingback:Vim – arch linux cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..