Gtop – grafický monitorovací panel

Na našem webu jsme si již představili celou řadu nástrojů příkazové řádky pro monitorování systému, které jsou schopné zobrazovat měnící se informace o výkonu systému s uvedenými hodnotami (i číselnými). Některé ale bohužel nedokáží zobrazit grafické znázornění průběhu těchto hodnot.

Nedávno jsem ale objevil jeden nástroj příkazové řádky s názvem Gtop, což je jedna z aplikací, která je schopná dynamicky zobrazovat systémové procesy v grafickém režimu na vámi používaném linuxovém terminálu.

Jak již samotný název napovídá, Gtop je anglická zkratka graphic top, což znamená, že nástroj dokáže číst informace o jednotlivých procesech v systému, informace o paměti, CPU, síti i obsazení disku a tyto pak procentuálně zobrazit v grafickém režimu.

Instalace Gtop

Pro správné fungování nástroje Gtop je nutné mít v systému nainstalován balíček nodejs. Node.js je runtime JavaScript založený na engine V8 prohlížeče Chrome. Bez něj Gtop fungovat nebude. Pokud zmiňovaný balílek v systému nemáte, nainstalujte jej příkazem:

$ sudo pacman -S nodejs npm

Samotný program Gtop poté nainstalujte příkazem:

$ sudo pacman -S gtop

Používání nástroje Gtop

Je velice jednoduché. Stačí v terminálu zadat příkaz gtopa tím se celý program spustí. Ve výchozím nastavení je zobrazen graf využití procesoru.

$ gtop

Jak vidíte, v pravém dolním rohu se zobrazují jednotlivé procesy, které si pomocí klávesnice můžete procházet.

Gtop také nabízí možnosti třídění procesů. Například:

  • PID pomocí příkazu p

 

  • Využití CPU pomocí příkazu c

 

  • Využití pamětipříkazem m

 

Chcete-li aplikaci Gtop ukončit, zadejte příkaz q.

Ještě malá poznámka. Pokud vám Gtop zobrazuje po spuštění otazníky nebo jiné podivné znaky, spusťte jej příkazem:

$ LANG=en_US.utf8 TERM=xterm-256color gtop

Shrnutí

Aplikace Gtop nabízí možnost zobrazení všech běžících procesů ve vašem systému. Funguje sice v terminálovém rozhraní, ale zároveň nabízí grafický režim, který je mnohem zajímavější. Avšak během používání se mi nepodařilo přijít na to, zda je možné vybrané procesy pozastavit či zabít. Pokud někdo z čtenářů něco objeví, nechť to sdělí ostatním v komentářích.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Jedna reakce na Gtop – grafický monitorovací panel

  1. Livan říká:
    Microsoft Edge 16.16299 Windows 10 x64 Edition

    Vyzkoušel jsem to nainstalovat v Manjaru, protože momentálně nemám dokončenu instalaci Arch Linuxu na druhém stroji a výsledek je nevalný. Program se nainstaluje i spustí avšak zobrazuje podivné obdélníkové znaky. Nepomohlo ani spuštění s parametrama jak je uvedeno na konci článku. Jako by tam něco chybělo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..