Instalace Arch Linuxu I.

arch1Arch Linux je jedním z mých nejoblíbenějších linuxových dister. Nicméně, jeho instalace není tak snadná jako třeba u Mintu nebo Ubuntu. Za několik posledních let jsem Arch instaloval už tolikrát, že celý postup znám skoro nazpaměť. Rozhodl jsem se tedy, že celý postup instalace Archu sepíši do co nejsnadnějšího tutoriálu, který pomůže nejen mně, když při instalaci Archu na něco zapomenu, ale také vám, potenciálním uživatelům Arch Linuxu.

Než začnete číst tento tutoriál a vstoupíte do vod Archu, mějte na paměti, že se v temných a hlubokých lesích Archu nedá nic obcházet, přecházet ani přeskakovat. Celá myšlenka Archu je postavená na ruční instalaci a konfiguraci jednotlivých jeho komponent.

Pár rad pro nové uživatele: Silně doporučuji číst si odkazy na oficiální Arch Wiki při postupu podle tohoto tutoriálu, vše tak mnohem lépe pochopíte.

Rozdělit jsem tento návod na několik menších částí, neboť se domnívám, že kratší rady jsou mnohem lépe vstřebatelné.

 

Bloková zařízení a základní pojmy

Než se ponoříme hlouběji do instalace Archu, musíme se seznámit s některými základy. Nehodlám zde zacházet do podrobností, jen si popíšeme některé základy, které potřebujete znát pro instalaci a konfiguraci systému Arch Linux.

Nejdůležitější věc, kterou byste měli znát, jsou “bloková zařízení”. Blokové zařízení je elektronická paměť, která podporuje čtení (volitelně) a zápis dat do bloků, sektorů, clusterů o pevně dané velikosti. Jednoduše řečeno, jsou to pevné disky, SSD nebo flash disky na bázi USB disků nebo SD karty. Vy budete instalovat Arch na některé z těchto paměťových zařízení, takže si pojďme popsat, jak určit strukturu paměťového zařízení a jak ji ovládat.

Použijeme příkaz “lsblk” pro získání seznamu připojených zařízení k ukládání dat a strukturu jejich diskových oddílů. Každé zařízení bude vypadat nějak takto:

/dev/sdX

Kde písmeno X označuje paměťové zařízení. Každé úložné zařízení bude mít svůj jedinečný popis. Mám-li více než jedno úložné zařízení, výstup bude vypadat nějak takto:

 

inarch1_1

 

Kde “sda” a  “sdb” jsou různá zařízení pro ukládání dat. V naší sérii článků o instalaci Archu budeme používat písmeno X k označení ukládacího zařízení; takže zde v příkazech uvidíte označení jako “/dev/sdX“, vám pak stačí zaměnit písmeno X za název disku ve vašem počítači.

Všimněte si ještě čísel za názvem blokového zařízení – sda1, sda2 atd. To jsou oddíly na každém zařízení, které se označují číslem. Takže pokud máte tři oddíly na vašem zařízení, zobrazí se vám sda1, sda2, sda3 (u mě jich vidíte na sda 5). V našem seriálu budou oddíly označeny písmenem Y, takže zde v příkazech uvidíte označení jako “dev/sdx”, a vám opět stačí zaměnit písmeno Y za název číslice, označující oddíl ve vašem počítači.

Pokud tedy budete formátovat jakýkoliv disk, dbejte zvýšené opatrnosti při tom, zda budete formátovat celý disk nebo jen jeho oddíl.

Příště: Vytvoření bootovatelného instalačního média

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

2 reakce na Instalace Arch Linuxu I.

  1. Pingback:Instalace Arch Linuxu II. »

  2. Pingback:Instalace Arch Linuxu IV. »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..