Instalace Arch Linuxu II.

arch1V minulém díle našeho tutoriálu jsme si popsali bloková zařízení a představili několik základních pojmů. V dnešním pokračování si vytvoříme instalační médium. Budeme pracovat s USB flash diskem, takže si nějaký pro tuto činnost vyhraďte.

 

 

Vytvoření bootovatelného instalačního média

Nejprve si stáhněte nejnovější ISO obraz Arch Linuxu. Jakmile máte ISO obraz stažený, je na čase vytvořit bootovatelný USB disk. Pokud máte počítač s Linuxem nebo Mac OS, můžete použít utilitu “dd“. Pokud jste v systému Windows, budete muset použít další nástroj, např. Rufus nebo USBWriter. Máte-li na počítači se systémem Windows nainstalován Cygwin, můžete také použít utilitu “dd“.

Připojte zařízení USB a zadejte příkaz:

$ lsblk

Ten na výstupu zobrazí všechna připojená úložná zařízení. Identifikuje tedy i USB zařízení, které hodláte použít jako instalační médium. V mém případě je USB zařízení /dev/sde.

Nyní použijeme již zmíněný nástroj “dd” k převedení .iso souboru s Arch Linuxem a jeho zkopírování na USB zařízení. Otevřete terminál a zadejte příkaz podle následujícího vzoru:

$ sudo dd if=/cesta_k_arch_.iso of=/dev/sdX bs=1M

Kde sdX je vaše USB zařízení (u mě je to sde).

Poznámka: Pokud jste na systému Mac OSX, zadejte bs=1m namísto velkého písmene M.

Jakmile je příkaz úspěšně dokončen, získáte spouštěcí instalační médium Arch Linuxu. Stejný postup můžete použít i pro vytvoření bootovatelného instalačního média jiných linuxových distribucí.

 

Předchozí: Bloková zařízení a základní pojmy                                                                 Příští: Připojení a konfigurace sítě

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

5 reakcí na Instalace Arch Linuxu II.

 1. Pingback:Instalace Arch Linuxu III. »

 2. Pingback:SUSE Studio ImageWriter »

 3. Kamaro říká:
  Opera 48.0.2685.35 GNU/Linux x64

  …chcem sa opýtať…k čomu slúži na konci príkazu … sudo dd if=/cesta_k_arch_.iso of=/dev/sdX bs=1M … to bs=1M?…robím bežne v Archu bootovateľné média a nikdy som to nepoužil…pobrázdil som troška po nete a nikde mi neukázalo, že prečo je to tam a že to tam musí byť…

 4. Kamaro říká:
  Opera 48.0.2685.35 GNU/Linux x64

  …o.k…beriem otázku späť…v tomto prípada je jedno, či to bs tam je alebo nie…možno by to malo zmysel poupravovať na Arch-servery, ale v domácej sieti to takisto nemá zmysel, defaultne je Arch nastavený tak, že nepotrebuje žiadne väčšie úpravy, pre bežného domáceho uživateľa absolútne vyhovuje…:-):-):-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..