Instalace Arch Linuxu III.

arch1V minulém díle našeho seriálu jsme si popsali vytvoření bootovatelného instalačního média. V tom dnešním  se zaměříme na síťová připojení.

Takže už máte bootovatelné instalační médium Arch Linuxu. Možná si budete muset změnit nastavení BIOSu ve vašem systému tak, aby jako první bootoval USB disk namísto interního pevného disku. Připojte tedy USB disk s Arch Linuxem a nakonfigurujte BIOS. Jakmile budete mít vše nastaveno a nabootujete do Arch Linuxu, zobrazí se vám úvodní obrazovka.

Zde zvolte verzi, odpovídající architektuře vašeho systému (32bit nebo 64bit). Poté, co jste vybrali požadovanou verzi Archu budete uvítáni přihlašovacím řádkem. Protože nebyly dosud staženy balíčky z internetu, které jsou potřeba k instalaci, tak první věc, kterou musíte udělat, je zajistit internetové připojení. Pokud máte k dispozici ethernetový kabel s pevným připojením, použijte raději ten, značně tím snížíte riziko komplikací.

 

Nastavení bezdrátového připojení

Pokud nemáte možnost kabelového připojení, pak je nutné zprovoznit bezdrátové připojení. To má ovšem jeden háček. A sice předpoklad, že jste vlastníkem wi-fi karty s dobrou podporou v linuxu; jinak si budete muset nainstalovat ovladače ručně. Pokrýt možnosti instalace ovladačů každé z karet je však nad rámec tohoto článku. Zkontrolujte si proto raději podporované karty na této stránce.

Problém může nastat, jste-li vlastníkem určitých bezdrátových čipů, které nejsou plně podporovány.V tom případě nezbývá, než použít kabelové připojení ke stažení příslušných ovladačů pro danou kartu. V tomto tutoriálu nebudu řešit takový problém a budu předpokládat, že máte podporovanou kartu.

Takže pojďme spustit “ifconfig” nebo příkaz:

$ ip link

což zobrazí seznam všech síťových zařízení.

Poznamenejte nebo zapamatujte si název zařízení, které chcete použít. Název kabelového zařízení začíná něčím jako en, zatímco bezdrátová zařízení budou začínat na wl. V našem případě bude mít pevné připojení název enp0s3 a název toho bezdrátového bude wlp2s0.

Nyní proto zadejte následující příkaz pro nastavení bezdrátových zařízení (nahraďte wlp2s0 názvem svého bezdrátového zařízení):

$ wifi-menu -o wlp2s0

Zobrazí se vám něco podobného:

 

instal3_1

 

Pomocí šipek na klávesnici vyberte bezdrátovou síť, kterou chcete připojit a stiskněte Enter nebo pomocí klávesy Tab přejděte na tlačítko OK a stiskněte klávesu Enter. V dalším okně vám vyskočí možnost změnit její název, ale můžete vše ponechat tak, jak to je. Třetí okno vás pak vyzve k zadání hesla pro danou síť a tím je vše nastaveno. Nyní pojďme “pingnout” Google, abychom zjistili, zda připojení funguje:

$ ping -c 3 www.google.com

Pokud se ping zobrazí, nastává čas pokračovat. To ale zase až příště.

 

 

Předchozí: Vytvoření bootovatelného instalačního média                                                   Další: Příprava pevného disku

 

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Jedna reakce na Instalace Arch Linuxu III.

  1. Pingback:Instalace Arch Linuxu IV. »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..