Instalace Arch Linuxu IV.

arch1V minulém díle našeho seriálu o instalaci Archlinuxu jsme si popsali vytvoření síťových připojení. V tom dnešním si povíme něco o přípravě pevného disku.

 

 

 

Příprava pevného disku pro instalaci Archlinuxu

Práce s úložnými zařízeními z příkazové řádky je jedna z nejkomplikovanějších a nejsložitějších. Dobrou zprávou je, že ve světě Linuxu nelze formátovat disky tak snadno, jako např. v systému Windows.

Avšak nenechte se předchozí větou zastrašit.

Jen mějte prosím na paměti jednu věc; v tomto článku budeme formátovat celý pevný disk, takže se na něm zničí všechny oddíly. Máte-li nainstalované na vašem disku i jiné operační systémy a chcete provozovat tzv. dualboot, nebo si chcete nainstalovat Arch na stávající oddíl, aniž byste zničili další oddíly, pak zabrzděte a nejprve si přečtěte něco o správě oddílů na pevném disku.

Další důležitý bod: Tato kapitola je určena pro práci s oddíly BIOS/MBR, pokud ale používáte UEFI systém, pak vás musím odkázat na článek o UEFI, který vyjde později. Nicméně, oddíl BIOS/MBR budete potřebovat, pokud chcete dualboot s Windows.

To by pro začátek stačilo a nyní se pustíme do rozdělení našeho pevného disku. Použijeme nástroj “parted“. Spusťte tedy příkaz:

$ lsblk

…pro zobrazení připojených úložných zařízení (podívejte se na článek o blokových zařízeních). Nyní s názvem správného blokového zařízení spusťte příkaz pro rozdělení na této jednotce:

$ parted /dev/sdX

Nahraďte “sdX”  názvem vašeho blokového zařízení, v našem případě to bude:

$ parted /dev/sda

Nejprve vytvoříme tabulku oddílů s MS-DOS:

$ mklabel msdos

Budete varováni před vymazáním všech dat. Odklepněte “Yes“. Nyní musíme vytvořit oddíly (pořád mějte na paměti, že tento návod je určen pro systémy MBR/BIOS). Použijte následující vzorec pro vytvoření oddílů:

$ mkpart typ_oddílu typ_souborového_systému začátek konec

Nejprve musíme vytvořit kořen (root), takže část typ bude primární a souborový systém bude ext4:

$ mkpart primary ext4 1MiB 100GiB

Nastavíme u něj bootovací příznak:

$ set 1 boot on

 

Poznámka: přidělil jsem 100GB kořenovému oddílu, protože časem budeme instalovat více desktopových prostředí, tudíž je lepší mít více prostoru. Kromě toho, nemáme vytvořen samostatný home oddíl, který je tak vytvořen v kořenovém oddílu, takže je kořenový oddíl zároveň i oddílem domovským. Navíc, některé z osobních souborů lze dnes ukládat na různé fyzické pevné disky nebo samostatné souborové servery tak, aby tato zařízení z případných poškozených systémů neměla vliv na tyto osobní soubory. Takže těch 100GB je více než dostačujících.

Jakmile máme vytvořen root, musíme vytvořit swap oddíl, pokud je tedy zapotřebí (malá RAM), popř. i další. Při vytváření těchto oddílů mějte na paměti hlavně začátek a konec: počáteční bod následujícího oddílu bude tam, kde skončil ten předchozí. Jak můžete vidět níže, koncový bod pro kořenovou oblast se stává počátečním bodem dalšího oddílu, který je v našem případě odkládací. Pojďme tedy vytvořit odkládací prostor:

$ mkpart primary linux-swap 100GiB 108GiB

Vytvořili jsme tedy 8GB swap, vy si ale můžete přidělit tolik místa pro odkládací prostor, kolik budete potřebovat vzhledem k vaší RAM. Chcete-li vytvořit více oddílů, pak stačí následovat vzor – koncový bod předchozího oddílu se stane výchozím bodem pro další. Jen mějte na paměti, že v MBR můžete vytvořit pouze čtyři primární oddíly. A chcete-li použít všechny zbývající pro ukládání, pak pro koncový bod použijte 100%.

Když jste provedli rozdělení, zkontrolujte strukturu diskových oddílů pomocí nám již dobře známého příkazu:

$ lsblk

Vytvořené oddíly musí být zformátovány příslušnými souborovými systémy. Kořenový oddíl musí být formátován jako ext4.

$ mkfs.ext4 /dev/sdxY

V našem případě je kořen /dev/sda1, takže to je:

$ mkfs.ext4 /dev/sda1

Nebudeme se “hrabat” do swapu. Nicméně, musíme jej nastavit a aktivovat:

$ mkswap /dev/sdxY
$ swapon /dev/sdxY

V našem případě:

$ mkswap /dev/sda2
$ swapon /dev/sda2

Nyní musíme připojit kořenovou oblast k adresáři “mnt“:

$ mount /dev/sdxN /mnt

V našem případě je to sda1:

$ mount /dev/sda1 /mnt

A máme hotovo, je čas přistoupit k instalaci.

 

Předchozí: Vytvoření síťových připojení                                                                    Další: Instalace systémových souborů

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Jedna reakce na Instalace Arch Linuxu IV.

  1. Pingback:Instalace Arch Linuxu V. »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..