Dub 29

Instalace Arch Linuxu IX.

arch1V minulém díle našeho seriálu o instalaci Arch Linuxu jsme si vytvořili uživatele. Dnes si nakonfigurujeme repozitáře, aby bylo z čeho “lovit” software.

 

 

Konfigurace repozitářů

Nadešel čas ke konfiguraci repozitářů, abychom posléze mohli instalovat zbývající součásti našeho nového operačního systému. Všechny informace o repozitářích jsou uloženy v souboru pacman.conf, takže je zapotřebí editovat tento soubor pomocí editoru nano.

$ nano /etc/pacman.conf

Zde se vám zobrazí všechny dostupné repozitáře. Ve výchozím nastavení jsou povoleny pouze stabilní repozitáře, ale můžete odkomentovat i ty další, pokud budete požadovat alfa nebo pre-release balíčky. Nicméně, začněme pouze se stabilními balíčky, aby hned nedošlo ke zhroucení našeho systému Arch. Pokud používáte 64-bitový systém, můžete si ve vašem systému instalovat i 32-bitové aplikace. Vše, co proto musíte udělat je povolit repozitář mutilib. To je totiž samostatný adresář pro 32-bitové aplikace. Posuňte se tedy dolů v souboru pacman.conf a odkomentujte (odstraňte #) repozitář multilib:

[multilib]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

Potom konfigurační soubor uložte a zavřete. Teď aktualizujte úložiště zadáním tohoto příkazu:

$ pacman -Sy

Poznámka: Vždy je nutné aktualizovat repozitáře před instalací balíčků. Pokud budete potřebovat některý z balíčků, který není dostupný přes oficiální repozitář a nechcete jej sestavovat, můžete si přidat nebo odkomentovat i další repozitáře ve výše uvedeném konfiguračním souboru. O tom ale budeme mluvit později.

 

Předchozí: Vytvoření uživatele v systému                                           Další: Instalace X-serveru a grafických ovladačů

1 ping

  1. WordPress 4.5.2

    […] minulém díle našeho seriálu o instalaci Archlinuxu jsme si zkonfigurovali repozitáře. V tom dnešním se […]

Napsat komentář

Your email address will not be published.

%d blogerům se to líbí: