Kvě 20

Instalace Arch Linuxu XI.

arch1V minulém díle našeho seriálu o instalaci Arch Linuxu jsme si nainstalovali X-server a grafické ovladače. Dnes se zaměříme na instalaci softwaru pomocí nástroje pacman.

 

 

Jak nainstalovat software v Arch Linuxu pomocí nástroje pacman

Nyní máte nainstalován kompletní systém Arch Linux. V tomto článku si popíšeme některé základy instalace a případné odstranění softwaru a aktualizace systému. Nejprve je před samotnou instalací jakéhokoli balíčku aktualizovat databázi softwaru, otevřete tedy terminál a zadejte příkaz:

$ sudo pacman -Sy

Chcete-li spustit aktualizaci systému s aktualizací databáze:

$ sudo pacman -Syu

Chcete-li nainstalovat konkrétní balíček:

$ sudo pacman -S název_balíčku

Příklad:

$ sudo pacman -S thunar

Chcete-li nainstalovat několik balíčků, které sdílejí stejný základ ve svém názvu (např. několik balíčků VirtualBox, které mají ve svém názvu výraz virtualbox-guest), musíte obvykle zadat název každého z těchto balíčků:

$ sudo pacman -S virtualbox-guest-dkms virtualbox-guest-dkms virtualbox-guest-modules-lts virtualbox-guest-iso virtualbox-guest-utils virtualbox-guest-modules virtualbox-guest-utils-nox

Podobnou situaci si můžete usnadnit pomocí tohoto příkladu:

$ sudo pacman -S virtualbox-guest-{dkms,iso,modules,dkms,utils}

Jednou za čas je třeba optimalizovat pacman:

$ sudo pacman-optimize

Chcete-li odebrat balíček bez následku na repozitář:

$ sudo pacman -R název_balíčku

Chcete-li odstranit balíček s jeho závislostmi:

$ sudo pacman -Rns název_balíčku

Pokud jsou tyto závislosti vyžadovány jinými balíčky, pacman zobrazí chybu. Pokud tedy chcete odstranit balíček i se závislým balíčkem, zadejte:

$ sudo pacman –Rsc název_balíčku

Před zadáním tohoto příkazu buďte zvlášť opatrní, protože tím můžete odstranit mnoho potřebných aplikací a balíčků. Chcete-li odstranit balíček bez odstranění závislého balíčku, použijte raději tento příkaz:

$ sudo pacman -Rdd název_balíčku

Udržujte si databázi softwaru čistou. Pacman ukládá stažené balíky do adresáře /var/cache/pacman/pkg. Takže jednou za čas je dobré tento vyčistit, aby se odstranili starší nebo odinstalované balíčky:

$ sudo pacman -Sc

Pokud si myslíte, že je lepší vrátit se zpět ke staršímu balíčku pak můžete zadat paccache -r, který vyprázdní všechny archivované verze balíčků a ponechá jen 3 nejnovější verze balíčků.

To je skoro vše, co potřebujete vědět, abyste mohli plnohodnotně začít s Arch Linuxem.

 

Předchozí: Instalace X-serveru a grafických ovladačů                                                                       Další: Použití AUR

5 comments

2 pings

Skip to comment form

 1. Microsoft Edge 13.10586 Windows 10 x64 Edition

  Nevloudila se náhodou do příkazu cituji: “$ sudo pacman -Rns” chybinka? Nechybí tam název balíčku?

  1. Vivaldi 1.1.453.59 GNU/Linux x64

   Ano vloudila, díky za upozornění, už je to správně 🙂

 2. Firefox 46.0 GNU/Linux x64

  Ještě by mě zajímalo, jak se řeší situace, kdy při aktualizaci dojde k selhání aktualizace určitého balíčku, třeba díky tomu, že nesedí crc, nebo je tam nesplněná nějaká závislost. Potom mi ten balíček stále nabízí k aktualizaci, která však selže.

   • lombardo1981 dne 21. května 2016 v 16:53
   • Odpovědět
   Google Chrome 49.0.2623.75 GNU/Linux x64

   To je naozaj veľmi individuálne. Ak je nesplnená závislosť, tak sa ju najskôr snažím splniť manuálne Ak je tá závislosť kvôli konfliktným balíčkom, tak to už bolo riešené. Niekedy je potrebné aj po odstránení konfliktu niektoré balíčky v závislosti preinštalovať. Ak je balíček neúplne stiahnutý, v podstate ho stačí odstrániť z cache.
   Ak je problém s kľúčmi, tak pacman-keys –refresh-keys. Alebo vymazanie inkriminovaného kľúča a potom ich obnoviť. Ak je problém s kľúčmi veľmi zapeklitý:
   rm -R /etc/pacman.d/gnupg
   rm /var/lib/pacman/sync/*
   pacman-key –init
   pacman-key –populate archlinux
   pacman-key –refresh-keys
   pacman -Syyu

   A netreba zabúdať, že pacman-key závisí od času. Ak je zle nastavený systémový čas, hádže to chybovú hlášku.

 3. Firefox 49.0 GNU/Linux x64

  V souvislosti s instalací programú se zdá být užitečný ještě jeden příkaz a sice “du -h /var/cache/pacman/pkg/”, ukazuje kolik místa zabírají ponechané instalační balíčky na disku. Stalo se mi, že za cca rok se mi tam nazbíralo více jak 10 GB dat. Úplně mi to zaplnilo vyhrazenou 15 GB partici, kde jsem měl namountovaný /. Pomohl příkaz “sudo pacman -Scc”, který vyčistí ještě více místa než “sudo pacman -Sc”

 1. WordPress 4.5.2

  […] minulém díle našeho seriálu o instalaci Archlinuxu jsme si představili instalaci softwaru pomocí nástroje […]

 2. WordPress 4.7

  […] Předchozí: Vytvoření uživatele v systému                                        Další: Instalace softwaru pomocí nástroje Pacman […]

Napsat komentář

Your email address will not be published.

%d blogerům se to líbí: