Instalace Arch Linuxu XIII.

arch1Po delší době, způsobené rozličnými okolnostmi, se vracím k publikování článků na tomto a jedině tomto webu. Nebude již tak četné, ale pro udržení těchto stránek při životě by to mělo stačit.

Začnu návratem k seriálu o instalaci Arch Linuxu. V minulém díle našeho seriálu jsme si představili možnosti instalace softwaru z AUR neboli Arch User Repository. Dnes se pokusíme nainstalovat jedno z nejpoužívanějších pracovních prostředí – GNOME.

Nejprve je samozřejmě nutné si desktopové prostředí Gnome nainstalovat. Proto je zapotřebí v terminálu zadat příkaz:

$ sudo pacman -S gnome gnome-extra

Pokud budete používat ve svém systému pouze prostředí Gnome, pak je nutné povolit Gnome Display Manager  neboli gdm a nastavit jej pro spuštění při opětném zavedení systému:

$ sudo systemctl start gdm.service
$ sudo systemctl enable gdm.service

Pokud vše dopadne dobře, měli byste vidět přihlašovací obrazovku pro GNOME. Uživatele pro přihlášení do systému jsme si vytvořili již dříve.

 

Jak dál po instalaci Gnome

Základní balíček s prostředím Gnome zdaleka neobsahuje všechny balíčky, potřebné pro běžnou práci na vašem počítači. Takže je nutné doinstalovat je samostatně jeden po druhém. Pamatujte ale, že jsme v Linuxu, tudíž nikdo a nic vás nenutí si níže uvedené balíčky povinně instalovat; můžete si do svého systému nainstalovat jen to, co budete opravdu potřebovat a co se vám líbí.

V prvé řadě je třeba aktualizovat repozitáře a nainstalovat všechny dostupné aktualizace:

$ sudo pacman -Syu

Nyní si již mužeme nainstalovat balíčky, potřebné pro komfortnější práci v pracovním prostředí GNOME. My si na ukázku nainstalujeme balíčky Gnome Tweak Tool, Gnome Software, Gnome Initial Set-up. Jak jsem vysvětlil v článku o nástroji Pacman, můžeme sdružit instalaci balíčků se stejným názvem dohromady tak, že pro jejich instalaci zadáme následující příkaz:

$ sudo pacman -S gnome-{tweak-tool,software,initial-setup,shell-extensions}

Po otevření nástroje Gnome Tweak Tool si můžete GNOME přizpůsobit k obrazu svému. Rovněž jsme si již nainstalovali řadu rozšíření pro GNOME, takže se nemusíme starat o jejich instalaci z webových stránek. Pojďme si teď nainstalovat některé další potřebné balíčky. Zde jsou ty, které použijeme jako příklad:

 • VLC – pro přehrávání videí
 • Clementine – pro přehrávání hudby
 • Handbrake – pro konverzi videí
 • GIMP – pro úpravy obrázků
 • LibreOffice – pro kancelářskou práci
 • DigiKam – pro správu obrázků
 • Transmission – pro stahování torrent souborů

 

Příkaz pro jejich instalaci:

$ sudo pacman -S vlc clementine handbrake-cli handbrake-gtk gimp libreoffice-fresh digikam transmission-gtk

Toto by mělo uspokojit většinu vašich potřeb při práci s počítačem.

 

Používání Google Drive

Od verze Gnome 3.18 je přidána možnost používat Google Drive jako vzdálený adresář. To vám umožní přistupovat k souborům na Google Drive rovnou z pracovního prostředí. Jelikož stále neexistuje oficiální linuxový klient pro Google Drive (vinou Google), vy přesto díky tomuto řešení můžete snadno kopírovat a vkládat soubory do a z adresáře Google Drive. Mějte však na paměti, že po jeho připojení jako vzdáleného adresáře nebudete mít tyto soubory uložené na svém lokálním disku. Pokud tedy budete na svém notebooku nebo PC v režimu offline, nebudete mít k těmto souborům přístup.

Aby bylo možné použít Google Drive, otevřete si online účet a poté se přihlaste do účtu Google Drive, ke kterému chcete připojit váš systém. Pak už stačí postupovat dle instrukcí a v posledním okně si vybrat, které služby Google chcete integrovat s Gnome. Pak přejděte k souborům a v levém panelu uvidíte Google Drive pro daný účet. Stačí na něj kliknout a máte přístup ke svému Google Drive přímo ze správce souborů.

Gnome má také velmi dobrou integraci v rámci nastavení online účtů, kalendáře a adresáře díky emailovému klientu Evolution.

Pracovní prostředí Gnome je díky své intuitivnosti vhodné zejména pro začátečníky v operačním systému Arch Linux.

 

Předchozí: Použití AUR neboli Arch User Repository.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

2 reakce na Instalace Arch Linuxu XIII.

 1. Pingback:Instalace Arch Linuxu XII. »

 2. Livan říká:
  Firefox 50.0 GNU/Linux x64

  Super. Už sa teším na ďalšie prostredia. Len mám ešte otázku. Čo treba urobiť, aby sa pri spustení štartoval ihneď určitý užívateľ bez toho, aby som musel v GDM zadávať užívateľa a jeho heslo? Lebo v prípade, pokiaľ PC používa iba jeden človek je zbytočne zdržujúce absolvovať dialog v GDM.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..