Instalace .deb balíčku v Arch Linuxu

Používáte-li Linux již nějaký ten pátek, tak jste si zajisté všimli, že jedním z nejčastějších způsobů instalaci programů třetích stran je instalace pomocí balíčku .deb. Často se jedná o jediný způsob, jak získat konkrétní software, protože vývojáři nemohou stihnout obrovské množství existujícího softwaru převést do desítek různých balíčkovacích formátů, které linuxová platforma nabízí.

Mnoho linuxových dister, která nejsou založena na balíčkovacím systému Debianu, má svůj vlastní způsob, jak tento problém vyřešit. Lze však směle prohlásit, že ze všech linuxových distribucí má právě Arch Linux ty nejzajímavější způsoby, jak nainstalovat balíček určený pro Debian. My si v dnešním článku popíšeme 3 způsoby, jak tohoto dosáhnout a v komentářích pak můžeme diskutovat, který z nich je nejlepší. Jen připomínám, že níže uvedené postupy platí pro všechny operační systémy založené na bázi Arch Linuxu.

 

Instalace balíčku z AUR

AUR je první místo, kde byste měli hledat software, který není v Arch Linuxu oficiálně podporován. Vždy zkontrolujte jako první, zda se požadovaný balíček nenalézá právě v AUR. Je to služba, která umožňuje komukoliv nahrát skript PKGBUILD, který je navržen tak, aby automaticky stáhl software z různých umístění a tím zajistil všechny potřebné závislostí, což je nutné pro sestavení a spuštění nativního balíčku pro Arch Linux.

Při použití AUR existují dva způsoby jak na to. Ten je první způsob, který je nejpoužívanější, je použití tzv. pomocníka AUR. Jedná se o nástroje, které pomáhají provést instalaci AUR balíčků (stejně jako jejich udržování v aktuálním stavu). Jejich používání je až neuvěřitelně snadné. Stačí vyhledat, nainstalovat a používat. Některé z nich jsme již na našich stránkách popisovali, takže jen připomenu – Yaourt, Pacaur, Trizen, Packer….

Druhým způsobem je tím, že přejdete na webové stránky AUR, pomocí vyhledávacího panelu najdete požadovaný balíček a stáhnete si “snapshot”. Jedná se o méně automatizovaný proces, což v konečném důsledku znamená, že místo okamžité instalace balíčku si připravíte do určitého umístění nativní balíček pro pozdější instalaci. To znamená, že pokud máte vlastní úložiště, můžete do něj snadno umístit právě tyto nově vytvořené balíčky pro pozdější snadnou instalaci.

 

Některé programy, které jsou ve formátu .deb je možné nalézt i v AUR. Proto si popíšeme, jak sestavit  balíček pro Arch od nuly.

1. Vyhledejte si požadovaný balíček v AUR a klikněte na “Download snapshot” v pravém horním rohu.

2. Extrahujte archiv, otevřete terminál v adresáři , do nějž byl archiv rozbalen a zadejte například:

$ cd ~/Stažené/google-chrome

3. Zadejte:

$ makepkg

což zahájí proces vytváření balíčku.

4. Po dokončení tohoto procesu zadejte:

$ sudo pacman -U*

pro instalaci nově zkompilovaného balíčku.

Druhým způsobem  je instalace .deb balíčku pomocí nástroje Debtap.

Deptap

Pokud z nějakého důvodu není požadovaný .deb balíček v AUR, nainstalujte si nástroj Debtap. Je to program, který funguje podobně jako makepkg, tzn. že jeho pomocí se “přeloží” balíček pro Debian do balíčku pro Arch.

Začněte tím, že instaluje nástroj Debtap z AUR. V terminálu zadejte například:

$ yaourt -S deptap

Po instalaci a stažení potřebného .deb balíčku jej konvertujte za použití následujícího příkazu:

$ debtap nazevbalicku.deb

Po dokončení nainstalujte balíček příkazem:

$ debtap -U*

Pro pomoc s tímto nástrojem zadejte:

$ debtap -h

 

Jako poslední možnost nám zbývá tzv. ruční instalace.

Ruční instalace

Ačkoli to není zrovna nejelegantnější řešení, když však už nefunguje pro konverzi ani Debtap ani kompilace z AUR z PKGBUILD, je to nejlepší způsob jak získat daný balíček a umístit soubory tam, kde mají být.

Příslušné balíky jsou archivy s binárními soubory uvnitř, takže kompilace není nutná. Chcete-li nainstalovat soubory z konkrétního .deb balíčku, nejprve je extrahujte do složky. Mějte na paměti, že budete muset rozbalit i archiv pod názvem “data” uvnitř .deb balíčku. Poté otevřete terminál.

 

Chcete-li například nainstalovat Google Chrome, měli byste nejprve do složky s extrahovaným .deb balíčkem zadat:

$ cd ~/Stažené/google-chrome-stable

Potom zadejte příkaz ls, kterým odhalíte všechny složky, které jsou umístěny v datovém archivu uvnitř .deb balíčku. Zapamatujte si názvy těchto složek. Příkazem cd zadaným v každém z těchto adresářů přesunete jejich obsah těchto adresářů tam, kam patří v systému.

Například:

$ cd ~/Stažené/google-chrome/etc
$ sudo mv * /etc/
$ cd ~/Stažené/google-chrome/opt
$ sudo mv * /opt/

 

Shrnutí

Jednou z nejlepších věcí na Arch Linuxu je, že si každý uživatel může nainstalovat potřebný software jiným způsobem. Takovým, jaký se mu zrovna líbí, jaký mu vyhovuje a jaký je pro něj nejsnadnější . Může instalovat z AUR, z vlastních repozitářů nebo i dekompilovat z balíčků určených pro jiné linuxové distribuce. I když tato informace není nová, je určitě dobré jí připomenout zejména novým uživatelům Arch Linuxu, kteří teprve hledají způsoby, jak si nainstalovat své oblíbené programy.

 

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

2 reakce na Instalace .deb balíčku v Arch Linuxu

 1. Livan říká:
  Firefox 57.0 GNU/Linux x64

  Celkom som nepochopil, že prečo balíčky, ktoré sa nachádzajú v AUR treba inštalovať cez deb balíček. Však, ak je balíček v AUR, stačí zadať trebárs yaourt -S názov_balíčka alebo sa mýlim? Ostatné spôsoby sú super, akurát ako je to potom s aktualizáciami? Treba ich robiť stále ručne?

  • archman říká:
   Vivaldi 1.95.1064.3 GNU/Linux x64

   Tak to samozřejmě je, uvedený balíček jsem dal jako příklad. Použití Debtap je myšleno vyloženě pro balíčky .deb, které nejsou ani v AUR. Také jsem chtěl připomenout instalaci z archivu.
   U těch aktualizací, kromě softu z AUR, je nutný ruční update, bohužel…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..