Bez správce přihlášení by byl vstup do vašeho sezení velmi nepohodlný, ne-li nemožný. Pro zjednodušení přihlašování do systému byla proto vyvinuta celá řada správců, více či méně povedených. V dnešním článku se proto zaměříme na mého nejoblíbenějšího správce přihlášení, který má název LightDM.
LightDM (Light Display Manager) je odlehčený správce přihlášení, který je nezávislý na desktopovém prostředí. Vyvinut byl původně pro Ubuntu, protože tehdejší správce GDM měl dosti omezené možnosti nastavení. Dnes jej lze použít téměř pro každou linuxovou distribuci.
LightDM je multiplatformní správce X sezení, jehož hlavním cílem je rychlost, rozšiřitelnost, lehkost a podpora více platforem. Používá různé formy přihlašovacího rozhraní, které jsou obvykle označovány jako LightDM greeters. Autory a vývojáři projektu jsou Robert Ancell a David Edmundson a je šířen pod licencí GNU General Public License, verze 3.
Hlavní rysy
- Nízké nároky na paměť a vysoký výkon
- Podpora relace hosta ve výchozím nastavení
- Jednoduchý kód
- Podpora různých desktopových prostředí
- Podpora různých zobrazovacích technologií – X, Mir atd.
Instalace LightDM v Arch Linuxu
LightDM se v Arch Linuxu instaluje z balíčku lightdm, který je k dispozici v oficiálním repozitáři Archu. Stabilní vydání má sudé označení, např 1.10, zatímco vývojová verze má označení liché např 1.11.
Chcete-li si tedy nainstalovat LightDM v Arch linuxu, zadejte v terminálu následující příkaz:
$ sudo pacman -S lightdm
Po instalaci LightDM je dobré ještě nainstalovat balíček LightDM Greeter. Je to nástroj s GUI rozhraním, který umožňuje uživateli vybrat výchozí relaci, přizpůsobit vzhled a tak dále. Název balíčku pro instalaci je lightdm-gtk-greeter. Pro instalaci zadejte příkaz:
$ sudo pacman -S lightdm-gtk-greeter
Existují další alternativní LightDM greetery v repozitáři AUR. Fungují jako lightdm motivy, určené přímo pro daná desktopová prostředí. K dispozici jsou:
- lightdm-kde-greeter – určený pro prostředí KDE4
- lightdm-deepin-greeter – určený pro projekt Deepin
- lightdm-unity-greeter – určený pro prostředí Unity
- lightdm-panteon-greeter – používaný v projektu Elementary OS.
- lightdm-webkit2-greeter – využívá Webkit2.
Pro instalaci z AUR použijte yaourt nebo pacaur, například:
$ yaourt -S lightdm-kde-greeter
Spuštění a povolení LightDM
V Arch Linuxu je služba LightDM řízena pomocí systemd. Název služby je lightdm.service. Chcete-li spustit tuto službu a nastavit její zapnutí při startu systému, zadejte v terminálu:
$ sudo systemctl start lightdm.service && systemctl enable lightdm.service
K dispozici je rovněž jednoduchý nástroj příkazového řádku s názvem dm-tool, jehož pomocí lze např. zablokovat aktuální sezení, přepínat relace atd. Také umožňuje přihlášení více uživatelů na samostatné tty. Seznam dostupných příkazů zobrazíte zadáním:
$ dm-tool --help
Chcete-li například zamknout aktuální relaci a inicializovat LightDM greeter pro přihlášení nového uživatele pomocí nástroje dm-tool, zadejte:
$ dm-tool switch-to-greeter
Nastavení výchozího LightDM greeteru
Chcete-li si nastavit výchozí LightDM greeter ve svém systému, musíte upravit soubor /etc/lightdm/lightdm.conf (jako root). V něm je třeba změnit položku [Seat: *]
. Například pro nastavení výchozího greeteru lightdm-kde-greeter (musí být nainstalován z AUR), změňte řádek ve zmíněné položce aby vypadal takto:
[Seat:*] ... greeter-session=lightdm-kde-greeter
Seznam nainstalovaných lightdm greeterů najdete v adresáři /usr/share/xgreeters. Některé greetery mají své vlastní konfigurační soubory:
lightdm-gtk-greeter —> /etc/lightdm/lightdm-gtk-greeter.conf
lightdm-webkit2-greeter —> /etc/lightdm/lightdm-webkit2-greeter.conf
lightdm-kde-greeter — > /etc/lightdm/lightdm-kde-greeter.conf
Aktivace automatického přihlášení
Pokud chcete v LightDM aktivovat funkci automatického přihlášení, upravte konfigurační soubor /etc/lightdm/lightdm.conf. Tam by měl být řádek:
[Seat: *] autoLogin-user=uživatelské_jméno
Kde uživatelské jméno musí souhlasit s uživatelským jménem účtu, pro který chcete nastavit automatické přihlašování. Dále musíte přidat uživatele do skupiny AutoLogin v systému:
$ sudo groupadd -r autologin $ sudo gpasswd -a uživatelské_jméno autologin
Tím bude zajištěno, že daný uživatel nebude muset zadávat heslo při startu systému.
Změna avataru v LightDM
Pro tento případ je třeba nejprve nainstalovat balíček accountsservice z oficiálních repozitářů:
$ sudo pacman -S accountsservice
Nyní si stáhněte ikonu avataru ve formátu .png do systému a upravte konfigurační soubor, např. pomocí vim:
$ sudo vim /var/lib/AccountsService/users/uživatelské_jméno
Měl by obsahovat řádek:
[User] Icon=/var/lib/AccountsService/icons/uživatelské_jméno
Ikona souboru je ve formátu .png, ale ten se v názvu nedefinuje. Vytvořený soubor by měl mít práva 644.
$ sudo chmod 644 /var/lib/AccountsService/icons/uživatelské_jméno
Pěkné avatary jsou v balíčku archlinux-artwork z repozitáře AUR. Po jeho instalaci budou avatary v adresáři /usr/share/archlinux/icons. Do adresáře /usr/share/icons/hicolor/64×64/ je zkopírujete např. takto:
$ sudo find /usr/share/archlinux/icons -name "*64*" -exec cp {} /usr/share/icons/hicolor/64x64/devices \;
Zapnutí NumLock
Pokud chcete mít ve vašem systému vždy zapnutý NumLock, je třeba mít nainstalovaný balíček numlockx:
$ sudo pacman -S numlockx
Poté v konfiguračním souboru /etc/lightdm/lightdm.conf vyhledejte položku [Seat:*]
, kde by měl být řádek, který vypadá takto:
[Seat:*] greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on
Změna pozadí u Webkit2 LightDM greeter
Chcete-li u své přihlašovací obrazovky měnit pozadí, je třeba mít nainstalován balíček lightdm-webkit2-geeter z AUR, který umožňuje změnu pozadí přímo z přihlašovací obrazovky.
$ yaourt -S lightdm-webkit2-greeter
Umožňuje také zobrazení náhodného obrázku při každém spuštění. Ve výchozím nastavení jsou obrázky “tahány” z adresáře /usr/share/backgrounds. To můžete změnit úpravou souboru lightdm-webkit2-greeter.conf. Konktétně položky [branding]
:
[branding] background_images = /usr/share/backgrounds
Kde si můžete nakopírovat obrázky, které chcete použít jako pozadí pro LightDM.
Shrnutí
Právě jsme si předvedli, jak nastavit správce přihlášení LightDM v Arch Linuxu. Pokud tedy preferujete správce přihlášení s využitím minimálních prostředků (já rozhodně ano), pak je pro vás LightDM ten pravý nástroj. Funguje dobře jak na starších počítačích, tak i na těch nových. Konfigurace LightDM je jednoduchá, hlavně když uvážíme, že má jen jeden hlavní konfigurační soubor, kde můžete provést většinu požadovaných změn.
Dík za veľmi poučný článok. Doposiaľ som využíval automatické prihlásenie cez virtuálnu konzolu, pretože som iný spôsob v Arch linuxe nevedel používať. Toto mi dáva ďalšie možnosti.
Pacaur už viac nie je vyvíjaný a jeho používanie od verzie pacman 5.1 nie je vhodné. Odporúča sa prejsť na iného AUR pomocník. Ja osobne odporúčam trizen.
Viac info: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1755144#p1755144
Trizen: https://arch-linux.cz/trizen-pomocnik-z-aur/