Stacer

V dnešním článku budeme pokračovat v představování monitorovacích nástrojů pro Linux. I když dnes představovaný nástroj bude tak trochu jiný, tweekovací.

Pokud spravujete linuxové desktopy nebo servery, tak určitě víte, že i zde je k dispozici mnoho nástrojů, které vám mohou pomoci k jejich správnému fungování. Některé z těchto nástrojů pracují jako příkazové, některé mají i grafické rozhraní (GUI) a některé umí spravovat jen jednu položku (zpravidla velmi dobře). Ale co byste řekli na nástroj s GUI, který by vám poskytl rychlé informace o systému, nabídl čistič systému, usnadnil spouštění či zavírání aplikací, povoloval nebo zakazoval systémové služby a umožnil odinstalování balíčků? Pakliže něco takového hledáte, tak vyzkoušejte aplikaci s názvem Stacer.

Stacer je nástroj s grafickým uživatelským rozhraním, určený pro monitorování linuxového systému a jeho optimalizaci. Po spuštění programu se vám objeví poměrně pěkně vypadající rozhraní, které poskytuje informace o CPU, paměti, discích, síti i o systému. K dispozici je i další monitorovací panel, určený pro prohlížení a třídění procesů. Řekl bych, že je to jakési “vše v jednom”.

Co to umí

Nástroj Stacer umožňuje sledování systémových zdrojů v reálném čase, vymazání vyrovnávací paměti aplikací, monitorování spuštěných aplikací, spouštění nebo zastavení systémových služeb a dokonce i odinstalování aplikací. Má tyto funkce:

 • Informuje o využití procesoru, paměti RAM i pevných disků
 • Zobrazuje informace o systému
 • Zobrazuje rychlost připojení k síti (download i upload)
 • Umožňuje vymazání mezipaměti v systému a jeho vyčištění (Apt Cache, Crash Reports, System Logs, Trash a Cache App)
 • Nabízí uživateli možnost spravovat spouštění aplikací
 • Umožňuje snadnou správu systémových služeb, které lze zastavit a znovu spustit
 • Usnadňuje správu aplikací nainstalovaných v systému, jejich snadné vyhledávání a odstranění.

Instalace v Arch Linuxu

Instalace v Arch Linuxu není nic složitého, neboť balíček s aplikací najdete v AUR. Takže stačí v terminálu zadat:

$ yaourt -S stacer

V AUR však není nejnovější verze aplikace Stacer. Pokud chcete mít nejnovější verzi, musíte si stáhnout instalační archiv odtud, popř. (tak jsem postupoval já) si stáhnout .deb balíček z téhož odkazu a z něj pomocí debtap vytvořit  instalační balíček pro Arch Linux, který si posléze nainstalujete pomocí nástroje Pacman. Toto vše již bylo popsáno zde.

Poznámka: V balíčku z AUR má Stacer trochu jiné grafické rozhraní, než popisuji v tomto článku. Podstata je však stejná.

Použití nástroje Stacer

Po spuštění aplikace se vám zobrazí následující rozhraní:

 

Stacer nabízí 8 hlavních možností (karet) pro různé již výše zmíněné činnosti, které vidíte na levé straně okna aplikace. My si je postupně projdeme.

1. Informace o systému

Tato karta nabízí souhrnný přehled o vašem systému. Jedná se o defaultní zobrazení po spuštění aplikace a odpovídá výše uvedenému obrázku.

2. Aplikace po spuštění

Zde mohou uživatelé přidávat, povolovat a zakazovat aplikace po spuštění systému. Příliš mnoho aplikací sem vložených však může zpomalit spouštění systému nebo spotřebovávat více zdrojů po spuštění systému, takže buďte raději opatrní při přidávání aplikací.

3. Čištění systému

Tato karta nabízí možnost vyčistit mezipaměť systému, vysypat koš nebo spravovat protokoly. Zároveň budete varováni, když se pokusíte vyčistit mezipaměť.

4. Systémové služby

Na této kartě můžete povolit a zakázat systémové služby, jako jsou accounts daemon, bluetooth, lm_sensors apod.

5. Běžící procesy

Tady vidíte všechny procesy, běžící ve vašem systému. Je to ekvivalent příkazu top nebo ps pro zobrazení linuxových procesů. Označením a kliknutím na tlačítko End Process můžete kterýkoliv z nich ukončit.

6. Odinstalátor

Zde máte možnost instalovat a odinstalovat některé balíčky, jako je například bluez, bzip2 a další. Opět se tak děje označením a kliknutím na tlačítko Uninstall Selected.

7. Systémové prostředky

Tady si můžete zobrazit podrobný graf využití procesoru, paměti a sítě, nikoliv tedy souhrný graf, jako je tomu na úvodní kartě.

8. Nastavení aplikace

Tato karta umožňuje měnit např. jazyk, motiv aplikace atd.Zkrátka klasické nastavení programu.

Shrnutí

Vyzbrojeni nástrojem, který jsme si dnes popsali, byste neměli mít problémy s uvolněním prostoru ve vašem počítači, ani se zvýšením jeho výkonu. Stacer je nástroj, který “přeskakuje” některé terminálové příkazy pro sledování a optimalizaci a je užitečný zejména pro ty uživatele, kteří ještě nejsou v Linuxu až tak zběhlí.

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Jedna reakce na Stacer

 1. Livan říká:
  Firefox 58.0 GNU/Linux x64

  Vynikajúca aplikácia. Odporúčam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..