Terminus, zajímavá terminálová aplikace

Terminál je v Linuxu jeden z nejdůležitějších nástrojů a pro někoho je dokonce výchozím prostředím pro většinu činností spojených se správou počítače. Existuje jich celá řada, ale vesměs mají velmi nudný vzhled a téměř žádné možnosti nastavení. Proto zde vzniká potřeba zatraktivnění a větší možnosti úprav nejen vzhledu okna terminálu. A i to je jeden z důvodů, proč nedávno vznikl nový terminálový nástroj pro Linux, který všechny tyto možnosti nabízí a který má název Terminus.

Terminus je terminálový nástroj založený na bázi webových technologií, silně inspirovaný nástrojem Hyper. Je k dispozici pro více operačních systémů, lze si v něm přizpůsobit několik motivů vzhledu a oplývá nesčetným množstvím komunitních barevných schémat. Někteří vývojáři jej označují jako nejmodernější terminálovou aplikaci současnosti. Pravdou je, že je opravdu nevšední. Nabízí v poslední době velmi oblíbenou práci s kartami, které si přidáváte podobně jako v moderních webových prohlížečích jediným kliknutím na tlačítko “+“. Bohužel je nástroj Terminus zatím vydáván jako alfa verze, takže se nějaká ta muška ještě najde.

Instalace v Arch Linux

Chcete-li si nainstalovat  a vyzkoušet terminálový nástroj Terminus, není nic jednoduššího. Je totiž v repozitáři AUR a potřebný balíček má název terminus-terminal. Poslední aktualizace proběhla zhruba před měsícem, takže vývoj stále probíhá. Pro instalaci zadejte v terminálu:

$ yaourt -S terminus-terminal

 

Spuštění nástroje Terminus

Chcete-li začít používat nový terminál, spusťte jej buďto pomocí výchozího terminálu příkazem:

$ terminus

nebo jej otevřete přímo z menu. Po prvním spuštění bude vypadat takto:

 

Vidíte, že vám nabízí možnost buď otevřít nový terminál nebo přejít na nastavení a změnit tak jeho výchozí vzhled. Zvolíte-li New terminal, otevře se vám nová karta terminálu, na níž můžete normálně pracovat stejně jako na vašem výchozím terminálu.

 

Rovněž v něm můžete upravit text nebo skript ve vámi oblíbeném textovém editoru, např. ve vim. Všimněte si, že syntaxe je zobrazena různým zbarvením písma.

 

Nastavení nástroje Terminus

V této části se budeme věnovat nastavení našeho nového terminálu. probereme postupně všechny položky v menu nastavení.

Application

Tato položka vám nabízí:

 • Změnu motivu
 • Modifikaci pozic karet
 • Určení polohy, kde ukotvit okno aplikace – tato možnost mi však shazovala aktuální sezení, potřebuje tedy doladit.
 • Volbu orámování okna

 

Hotkeys

Terminus má dispozici všechny dostupné klávesové zkratky. Všimněte si, že některé klávesové zkratky jsou příkazy pro nástroj screen. Proto pro lepší používání Terminus potřebuje, abyste měli screen nainstalovaný ve vašem linuxovém systému. Screen si podrobněji popíšeme v některém z příštích článků.

 

Plugins

Terminus také pracuje s pluginy (zásuvnými moduly), které mohou být instalovány přímo z jeho rozhraní v nastavení. Chcete-li nainstalovat plugin, musíte mít nainstalován nástroj npm. Ten je rovněž k dispozici v AUR. Dva zajímavé pluginy nabízí pro Terminus funkce:

 • clickable-links: dělá cesty a adresy URL v terminálu “klikatelnými”
 • thema-hype: téma inspirované Hyperem

 

Terminal

Tato položka nabízí možnost modifikovat:

 • Zbarvení textu ve svém terminálu. Vidíte i náhled, který vám ukáže konečný výsledek vašeho výběru
 • Výchozí písmo, které se používá
 • Výchozí shell, který chcete použít

Je zde dlouhý seznam barevných schémat, kde je řada možností výběru barevného uspořádání. Vyberte si to, které vám bude vyhovovat.

 

Terminus nabízí také seznam použitelných shellů. V normálním terminálu si můžete změnit výchozí shell, ale Terminus vám tento proces značně zjednodušuje a umožňuje snadno a kdykoliv tuto položku změnit.

 

Shrnutí

Terminus je nový terminálový nástroj, který nabízí možnost jednoduché úpravy vizuálních aspektů výchozího prostředí. Terminus je optimalizován pro náročnější uživatele a používá funkce, jako je vytváření globálních klávesových zkratek, práce s kartami, které zůstávají zachovány i po restartu, plnou podporu Unicode znaků a auto-dock pro libovolné umístění na obrazovce (toto mi však nefunguje). Jedná se zatím o alfa verzi, ale pokud vývoj tohoto projektu neustrne, vidím v něm velký potenciál.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

3 reakce na Terminus, zajímavá terminálová aplikace

 1. Livan říká:
  Firefox 57.0 GNU/Linux x64

  Možno to má do budúcna nejaký potenciál ale v stave, v ktorom sa to momentálne nachádza, ma to neohúrilo. V porovnaní s xfce4-terminálom, ktorý používam, to dlhšie štartuje aj celkové odozvy sú oveľa pomalšie. Navyše okno nemá orámovanie, čo vyzerá dosť čudne a mne osobne to dosť vadilo. A čo sa týka tých ďalších možností, tak tie mi nepripadajú zasa až také príťažlivé pre moje použitie, aby som kvôli tomu uvažoval o zmene terminálovej aplikácie.

 2. Archman říká:
  Vivaldi 1.95.1064.3 GNU/Linux x64

  Edit: Právě byla vydána další alfa verze – 39. Stačí stáhnout tento archiv, rozbalit jej a v adresáři spustit soubor terminus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..