Vim

V dnešním pokračování našeho miniseriálu o textových editorech příkazového řádku si představíme v pořadí druhý nástroj s názvem Vim.

Vim je výkonný textový editor používaný v CLI (anglická zkratka pro rozhraní příkazového řádku). V operačním systému Linux je používána celá řada konfiguračních souborů, často je zapotřebí jejich úprava a Vim je na toto skvělý nástroj. Alternativy editoru Vim jsou editory příkazového řádku Nano (o kterém jsme psali zde) a Joe, na nějž se zaměříme v některém z příštích článků. Tento článek je zaměřen na základní použití textového editoru Vim.

Vim má zajímavou metodu používání, lze totiž pracovat ve dvou hlavních režimech: příkazovém a v ostatních.

Režim Vim

Vim režim umožňuje vybrat si z několika možností zadávání. Jsou dostupné tyto volby: uložit, ukončit, kopírovat a vložit. Zde nelze upravovat soubor přímo, a to je to, co pro mnoho uživatelů představuje dost velkou změnu, na kterou si musí zvyknout.

Existuje několik dalších režimů, ale my si představíme pouze ty nejpoužívanější. V některém z dalších článků si odhalíme podrobnější manuály o editoru Vim a vysvětlíme jeho pokročilé režimy.

Režim vkládání

Režim Vložit umožňuje vložit text do dokumentu. Zkratka je: “i” (vloží text tam kde je kurzor) nebo “o” (vloží text na začátek následujícího řádku).

Vizuální režim

Vizuální režim umožňuje uživateli vybrat text pomocí klávesnice, ale jakoby myší. To je užitečné například pro kopírování několika řádků textu. Zkratka je: “V“.

Příkazový režim

A teď něco málo o příkazovém režimu, ten začíná symbolem “:“.

Pokud jste v jiném módu, můžete použít klávesu Escape (někdy na ní budete muset kliknout dvakrát), abyste se kdykoli vrátili do Vim módu.

Příklad použití textového editoru Vim

Pokud nemáte ve svém systému textový editor Vim nainstalovaný, zadejte v terminálu příkaz:

$ pacman -S vim

Chcete-li pak textový editor Vim spustit, stačí zadat v terminálu příkaz “vim” a připojit cestu k souboru, který chcete upravovat.

Pro příklad si zkusíme editovat soubor /etc/hosts.

$ vim /etc/hosts

Výstup příkazu bude vypadat takto:

Editor je nyní v příkazovém režimu. Chcete-li začít upravovat obsah souboru, zadejte:

:i[Enter]

[Enter] znamená stisknout klávesu Enter na klávesnici.

Ve spodní části okna editoru se zobrazí slovo — INSERT —, které ukazuje, že se právě nacházíte v režimu vkládání.

Nyní můžete pomocí kláves upravit soubor tak, že přejdete kurzorem na řádek, který chcete změnit a pak začněte psát text. Když jste s úpravou hotovi, stiskněte klávesu [Esc] pro návrat do příkazového režimu.

Chcete-li soubor uložit a ukončit editor, zadejte:

:x[Enter]

Pokud chcete ukončit editor Vim bez uložení souboru, zadejte:

:q![Enter]

Několik příkazů textového editoru Vim

 • Uložit: : w
 • Uložit a ukončit: : WQ
 • Ukončení programu: : q
 • Urychlení: ! (příklad : w ! : q!)
 • Vertikální rozdělení: otevřete daný dokument a pak zadejte: vsplit /cesta-k-dokumentu/dokument, tím se otevře zadaný dokument na rozdělené obrazovce, takže vidíte oba dokumenty.
 • Kopírovat: y
 • Kopírovat řádek: yy
 • Vložit: p
 • Vyjmout: d
 • Vyjmout řádek: dd

Předvedli jsme si jen základní příkazy pro textový editor Vim, jsou však užitečné, protože Vim bývá předinstalován na většině linuxových systémů. Věřím, že vám dnešní článek pomohl k objevení dalšího z celé řady textových editorů určených pro operační systém Arch Linux. I když uznávám, že práce s ním je poněkud “nezvyklá”.

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

2 reakce na Vim

 1. Livan říká:
  Microsoft Edge 17.17134 Windows 10 x64 Edition

  Tak tu nezvyklost ovládania potvrdzujem. Troška som sa v tom stratil. Chce to zrejme dlhší čas si na to ovládanie zvyknúť. Nie je mi celkom jasné, pre akú cieľovú skupinu je tento editor určený. Na úpravu konfigurákov je to ovládanie zbytočne komplikované, tam mi lepšie poslúži nano. Na programovanie zasa bude zrejme lepší editor, ktorý je súčasťou nejakého vývojového prostredia, kde mám naintegrovanú ďalšiu funkčnosť ako sú nápovedy, spúšťanie debugeru, kompilácia, krokovania a tak.

  • lombardo1981 říká:
   Firefox 68.0 GNU/Linux x64

   Je určený a aj v podstate obľúbený u programátorov. Kvôli rýchlosti, ľahkosti, všestrannosti a existencii nespočetného množstva pluginov.
   Kompilácia je zabudovaná a debug sa dá pridať.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..