YAGF

Představme si modelovou situaci. Mám obrázek s nějakým textem. Z tohoto textu bych rád vytvořil dokument, se kterým bych posléze dále pracoval. To znamená, že bych ho mohl různě formátovat, měnit či jiným způsobem upravovat. Ano, je zde možnost, že daný text pracně opíši a pak s ním mohu výše zmíněné činnosti provádět. To však je, pokud tedy nejsem zrovna mistr ve psaní všemi deseti, poněkud zdlouhavé a mírně řečeno otravné. Druhou možností je najít šikovný prográmek, jehož pomocí si to poněkud ulehčím. A právě jeden z nich si dnes představíme.

Má název YAGF a jeho pomocí můžete otevřít naskenovaný obrazový soubor nebo získat nové obrázky pro zpracování prostřednictvím služby XSane. Jakmile máte obrázek naskenovaný, můžete jej použít pro rozpoznávání textu, vybrat konkrétní oblasti obrázku pro zpracování, nastavit jazyk pro rozpoznávání apod. Rozpoznaný text se zobrazí v okně editoru, kde lze jej upravit, uložit na disk či jiné médium, popřípadě zkopírovat do schránky.

 

Instalace YAGF v Arch Linuxu

Není opět nijak složitá. Potřebný balíček se nachází v  AUR, takže jej nainstalujeme pomocí yaourt, pacaur nebo trizen. V našem případě to bude yaourt:

$ yaourt -S yagf

 

Použití nástroje YAGF

Po otevření programu se vám zobrazí výchozí uživatelské rozhraní. Pravda, působí poněkud archaickým dojmem, ale jak praví klasik – na funkci to nemá vliv.

 

Je dobré si v nastavení v menu Edit –> Settings nastavit rozpoznávání jazyku. Defaultně je nastavena angličtina. Změnu provedete tlačítkem Languages to Use…, kde si zatržítkem označíte jazyky pro rozpozávání a ten dotyčný poté vyberete  z rozbalovacího seznamu nad zmiňovaným tlačítkem.

 

Chcete-li spustit extrakci textu, můžete přímo otevřít obrázek s textem, naskenovat jej nebo snímek vložit ze schránky. Pokud se během načítání obrázků nebo se při vkládání ze schránky objeví “segmentation fault“, popř. program spadne, zakažte volbu “Crop Images when loaded” v nabídce Edit –> Settings –> Image processing.

 

Nyní zkuste načíst obrázky pro extrahování textu:

 

Po načtení obrázku můžete vyzkoušet rozpoznávání textu. Označte si vybranou oblast (nebo ponechte celý text) a pomocí tlačítka s ikonou červeného kruhu zadejte rozpoznávání textu:

 

Po rozpoznání textu jej můžete libovolně upravit nebo uložit pro pozdější zpracování.

Nástroj YAGF je užitečná aplikace. Ač je jeho rozhraní v angličtině je používání intuitivní a uživatelsky přívětivé. Jako nevýhodu tohoto jinak celkem povedeného programu vidím poměrně dlouhou dobu rozpoznávání naskenovaného textu.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Jedna reakce na YAGF

  1. Livan říká:
    Firefox 59.0 GNU/Linux x64

    Skúšal to niekto? Aká je úspešnosť prevodu pri porovnaní napríklad s ABBY Fine Reader pre windows?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..