Zkontrolujte si stav vašich disků

Jednou za čas je vhodné, ba přímo nezbytné zkontrolovat si stav svých médií pro ukládání dat. Dá se tak předejít ztrátě důležitých informací, dokumentů, fotografií a dalších, dnes již nezbytných údajů. Použitím vhodného softwaru lze poměrně snadno zjistit, jak na tom náš pevný disk či SSD “zdravotně” opravdu je.

Jedním z takových programů, vhodných i pro Arch Linux, je GSmartControl. Jedná se o GUI alternativu pro smartctl , což je nástroj pro kontrolu SMART dat pro pevné a SSD disky. Pomocí tohoto softwaru můžete zkontrolovat SMART data za účelem zjištění jejich “zdravotního” stavu. Navíc také umožňuje spouštět různé testy.

Co to je SMART?

SMART je zkratka z angličtiny Self Monitoring Analysis and Reporting Technology, což je technologie, která umožňuje detekovat případné selhání HDD a SDD. Včasné odhalení případných problémů umožňuje uživateli, aby byl informován o stavu svých zapisovatelných médií, provedl zálohu dat a zamezil tak ztrátě důležitých informací před výměnou samotné jednotky.

Funkce

Tento nástroj podporuje jednotky pracující na rozhraní ATA (PATA i SATA), některé USB a také RAID řadiče. K dispozici je také seznam podporovaných zařízení.

A tady jsou některé z funkcí GSmartControl:

 • Automatické hlášení problémů a anomálií
 • Zapnutí/vypnutí funkce SMART
 • Provedení SMART testu
 • Zobrazení informací o zařízení
 • Automatické zapnutí/vypnutí  kolekce offline dat
 • Snadné použití
 • Povedená dokumentace

Instalace

Je snadná. V terminálu zadejte:

$ sudo pacman -S gsmartcontrol

Použití

V této části si popíšeme některé ze zajímavých funkcí tohoto nástroje. Můžete si také přečíst oficiální dokumentaci, pokud budete potřebovat další informace.

Začínáme

Aplikaci si můžete otevřít buď přímo z nabídky v grafickém prostředí vašeho počítače nebo jednoduše zadáním příkazu v terminálu. V našem případě jí otevřeme přes terminál:

$ sudo gsmartcontrol

Všimněte si, že je důležité aplikaci otevřít jako root, abychom měli plný přístup ke svým zařízením.

Na obrázku vidíte hlavní menu, kde jsou připojené jednotky:

 

Informace o zařízení

V programu můžete zjistit mnoho zajímavých parametrů vašeho disku. Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na požadované zařízení a zvolit možnost View details.

Otevře se nové okno se zobrazí zobrazující některé podrobnosti o jednotce, jako je například model, sériové číslo, kapacita, stav testu (prošel/neprošel), atd.

Karta General vypadá takto:

 

Můžete si také prohlédnout surová (raw) data z výstupu smartctl a uložit je do souboru txt.

Na dalším obrázku je obsah karty Attributes:

 

Tato část si zaslouží bližší vysvětlení. Můžete si v ní prohlédnout některé důležité SMART atributy, které vám prozradí něco o stavu vašeho disku. Některé z těch nejdůležitějších jsou v následujícím seznamu (všimněte si, že některé z nich nejsou zobrazeny na snímku – je to proto, že SMART data závisí na typu disku jaký máte):

 • Přerozdělení počítaných sektorů: vypíše počet sektorů, které nemohly být posouzeny SMART funkcí. Tyto jsou označeny jako poškozené.
 • Hlášení jako neopravitelné: tento atribut udává počet sektorů, které nebylo možné obnovit pomocí systému korekce chyb systému. Je-li uvedená vysoká hodnota, je více než pravděpodobné, že váš disk brzy selže.
 • Kapacita počtu cyklů: udává kapacitu měniče cyklů zapnuto/vypnuto. To vám může pomoci určit, jak intenzivně byl disk používán, což je užitečné vědět zejména v případě, kdy chcete koupit již použitý disk.
 • Počítadlo opotřebení: Zobrazuje zbývající výdrž disku v procentech, začne na 100 (nejlepší hodnotu) a lineárně klesá až na hodnotu 0.
 • Počet opakujících se rozběhů: počítá pokusy při opakování startu rozběhu. Když je rozběh neúspěšný, počítají se pokusy startů v plné rychlosti rotace. Tento atribut je určen pro pevné disky. Čím vyšší je hodnota, tím víc trpí mechanika a disk má nějaký problém.

Další důležité vlastnosti najdete na stránce SMART Wikipedia. Měli byste si také přečíst uživatelský manuál vašeho disku, abyste znali normalizované, syrové a ostatní hodnoty (ta se totiž mohou lišit v závislosti na výrobci).

Provádění testů

Pomocí nástroje GSmartControl  můžete také provést test na rozpoznání chyb dané jednotky. Test je bezpečný a může být proveden za normálního provozu. Testy mohou trvat různě dlouho v závislosti na nečinnosti jednotky. Po spuštění testu nebudete také moci kontrolovat SMART data.

Chcete-li test provést, stačí přejít v hlavním menu na Device –> Perform Tests, vyberte typ textu a spustit jej. Výsledek bude zobrazen pod ukazatelem průběhu. Můžete také přejít na Self-test na kartě Logs a zkontrolovat tak disk tímto způsobem.

Závěr

Tento praktický nástroj vám pomůže jednoduchým způsobem zkontrolovat stav disku. Jak jsem vám popsal, software je velmi intuitivní. Jediná věc, kterou musíte vědět je, jak správně interpretovat SMART. Pokud víte jak, můžete začít, pokud ne, existuje o tom na internetu spousta dokumentace.

GSmartControl můžete používat pro pravidelnou kontrolu jednotek ve vašem počítači, zjišťovat poruchy, zkontrolovat jak je disk, který chcete koupit opotřebený a i pro jiné účely. Nyní se budete moci o své disky starat se a vyhnout se nežádoucím ztrátám dat.

Úplně na závěr bych vám, našim věrným čtenářům, chtěl popřát krásné prožití Vánočních svátků, hodně štěstí, zdraví a spokojenosti a v novém roce kromě již zmíněného, hodně radosti s Arch Linuxem, ke které, jak doufám, přispějí i tyto stránky. Frekvence článků nebude nijak dramatická, ale o to kvalitnější.

Díky za přízeň 🙂

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Jedna reakce na Zkontrolujte si stav vašich disků

 1. Livan říká:
  Firefox 57.0 GNU/Linux x64

  Dík za takové užitečné články, nevadí, pokud budou jenom sporadicky, o to více se na ně budeme těšit. Zároveň se připájím k přání k vánocúm a novému roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..