Zobrazení informací o systému v Archlinuxu

sa1I v Archlinuxu existuje několik nástrojů příkazového řádku, které vám v terminálu zobrazí poměrně podrobné informace o vašem systému ve stylu ASCII. My si dnes krátce představíme tři nejznámější.

První z nich má název Screenfetch a je běžně dostupný v oficiálních repozitářích. Pro jeho instalaci stačí v terminálu zadat příkaz:

$ sudo pacman -S screenfetch

 

 

Tento šikovný bash skript může být použit pro generování informací v terminálu a také loga vámi používané distribuce v ASCII, které můžete vídat na různých screenshotech terminálu. Stránku projektu najdete na https://github.com/KittyKatt/screenFetch. Aplikaci spustíte příkazem:

$ screenfetch

 

 

sa2

 

 

Druhý nástroj má název Archey, je velmi podobný tomu předchozímu, jen je k dispozici v AUR. Pro jeho instalaci tedy zadejte příkaz:

$ yaourt -S archey

 

 

Jeho stránky najdete na https://github.com/djmelik/archey. Spustíte jej zadáním příkazu:

$ archey

 

 

sa3

 

 

Třetím a posledním nástrojem, který si dnes popíšeme je Alsi. Ten je určen výhradně pro Arch Linux, vychází z archey a screenfetch, ale je více konfigurovatelný. Všechny jeho konfigurační soubory jsou umístěny v ~ /.config/alsi. K dispozici je opět v AUR. Pro instalaci zadejte v terminálu příkaz:

$ yaourt -S alsi

 

 

Spustíte jej opět v terminálu, zadáním:

$ alsi

 

 

Domovskou stránku najdete na http://trizenx.blogspot.ro/2012/08/alsi.html.

 

sa4

 

Chcete-li, aby se vám nástroj spustil při každém otevření terminálu, přidejte ve skrytém souboru .bashrc ve vašem domovském adresáři na konec řádku s textem “screenfetch“, “archey” nebo “alsi” a potom jej uložte. Chcete-li, aby se vám Alsi zobrazil jako na výše uvedeném obrázku, zadejte do souboru .bashrc na konec text “alsi -l“.

Jednoduché, že? Odteď bude váš terminál vypadat zase o něco profesionálněji.

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Archman

Linux je mým dlouholetým koníčkem a Arch je tou pomyslnou třešničkou na dortu....

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..