Led 19

Zobrazení seznamu nainstalovaných balíčků podle data

Tu a tam se může stát, že potřebujete vědět, kdy byl ten který softwarový balíček do vašeho operačního systému nainstalován. Většinou je to pro účely auditu – jste-li administrátorem linuxového systému, nebo jen z obyčejné zvědavosti. Proto si dnes ukážeme, jak lze v Arch Linuxu zobrazit seznam nainstalovaných balíčků dle data a času instalace.

Pro Arch Linux a jeho deriváty slouží jako databázový nástroj zobrazení výše zmíněných dat příkaz expac. Tento příkaz slouží k vyvolání a zobrazení formátovacího řetězce a za pomoci podporovaných parametrů příkazu lze provést různá zobrazení výstupu.

Nyní si uvedeme několik příkladů. Základní příkaz má tento tvar:

$ expac --timefmt='%F %T' '%l %n'

Ten zobrazí všechny balíčky instalované v systému seřazené podle abecedy:

 

Dalším příkazem lze získat seznam nainstalovaných balíčků podle data a času pomocí parametru sort -n:

$ expac --timefmt='%F %T' '%l %n' | sort -n

Výstup je:

 

Přidáním parametru tail -n x zjistíme posledních x nainstalovaných balíčků. Konkrétně třeba pro  seznam posledních 10 nainstalovaných balíčků bude příkaz vypadat takto:

$ expac --timefmt='%F %T' '%l %n' | sort -n | tail -n 10

Výstup pak vypadá takto:

 

Tímto jsme si ukázali několik možností, jak získat seznam nainstalovaných balíčků tříděných podle abecedy či data a času jejich instalace v Arch Linuxu. Netvrdím, že by to byla nějaká veledůležitá informace, ale je to jen další zajímavost a ukázka toho, co všechno lze jedním příkazem v terminálu ze systému “vymáčknout”.

 

3 comments

 1. Firefox 57.0 GNU/Linux x64

  Když jsem to testoval, tak příkaz expac –timefmt=’%F %T’ ‘%l %n’ mi vypsal nainstalované balíčky podle abecedy a ne podle času nainstalování. Co je tam špatně?

 2. Firefox 57.0 GNU/Linux x64

  Už jsem na to přišel. Toto je tvar příkazu na vypsání seznamu podle času nainstalování:
  expac –timefmt=’%F %T’ ‘%l %n’ | sort -n
  čiže v článku je chybička.

  1. Vivaldi 1.95.1064.3 GNU/Linux x64

   Díky moc za upozornění, již je vše opraveno. Trochu jsem uspěchal publikování, ale jsem rád za takové vnímavé čtenáře. Ještě jednou díky a omlouvám se. 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

%d blogerům se to líbí: