Desktopový klient pro Borg Backup Vorta

Posted by
This entry is part 3 of 3 in the series Zálohování v Linuxu

Co je Vorta

Vorta je open-source aplikace pro zálohování dat v Linuxu. Jedním z hlavních důvodů, proč se Vorta stala oblíbenou mezi uživateli Linuxu, je její snadná instalace a použití. Vorta je k dispozici v mnoha distribucích Linuxu, jako je například Ubuntu, Fedora, Debian, Arch Linux a další. Po instalaci aplikace se uživatelé mohou snadno připojit k existujícímu účtu Borg Backup nebo si vytvořit nový účet a začít vytvářet zálohy.

Vorta má také mnoho užitečných funkcí, jako je například možnost plánovat pravidelné zálohování, možnost vytvářet zálohy z různých zdrojů dat, jako jsou například složky, soubory, nebo celé disky, a možnost šifrování záloh pro zajištění bezpečnosti dat.

Dále je také možné vytvářet zálohy na vzdálených serverech.

Výhody

  • Šifrované, deduplikované a komprimované zálohy využívající Borg jako backend.
  • Žádné uzamčení dodavatelé – zálohujte na místní disky, svůj vlastní server nebo BorgBase , hostingovou službu pro Borgské zálohy.
  • Open source – zdarma k použití, úpravě, vylepšení a auditu.
  • Flexibilní profily pro seskupování zdrojových složek, cílů zálohování a plánů.
  • Jedno místo pro zobrazení všech archivů k určitému okamžiku a obnovení jednotlivých souborů.

Instalace

K instalaci použijte balíček AUR

yay -S vorta

Nastavení Vorty pro místní zálohy

Po spuštění Vorty byste měli vidět nové okno nastavení.

Nastavení místního úložiště

Klikněte na Úložiště rozevírací nabídku a vyberte možnost Inicializovat nové úložiště . Po kliknutí by se mělo objevit nové okno.

Klikněte na ikonu a vyberte adresář, ve kterém chcete inicializovat své nové úložiště Borg. Zadejte vámi vybranou přístupovou frázi pro úložiště. Ujistěte se a uložte své přístupové heslo na bezpečném místě! Když jste si jisti, že jsou všechny informace, které jste zadali, správné, stiskněte Přidat .

Přidejte složky k zálohování

S nastavením úložiště můžete nyní přidat nějaké záložní složky a vytvořit svou první zálohu. Přejděte na kartu Zdroje a přidejte nějaké složky nebo výjimky.

Poté stiskněte Spustit zálohování a proveďte první zálohu. Po každé úspěšné záloze (nebo snímku) bude na Snímek záložku přidán nový řádek. Tam můžete také připojit snímek a obnovit soubory.

Obnovte soubory ze zálohy

Chcete-li začít s obnovou snímku souborů, spusťte Vorta a klikněte na kartu Archivy .

Existují dva způsoby, jak obnovit soubory pomocí Vorta, Extrahování a Připojení . Oba dosahují stejného cíle, ale jeden může být výhodnější než druhý v závislosti na situaci.

Extrahování z archivu

Po otevření karty Archivy ve Vortě a výběru snímku, ze kterého chcete obnovit, klikněte na tlačítko Rozbalit v boční části a zobrazí se následující okno.

V dalším okně, které se zobrazí, se zobrazí dotaz na Bod extrahování nebo umístění, do kterého chcete zálohu extrahovat. Vyberte umístění a pokračujte.

Připojení zálohy

Po otevření karty Archivy ve Vortě a výběru snímku, ze kterého chcete obnovit, klikněte na tlačítko Připojit ve spodní části. Vyberte adresář pro připojení, bude to adresář, který Vorta použije, aby vám umožnil přístup k této záloze, jako by byla stále ve vašem souborovém systému. Ujistěte se, že se jedná o prázdný adresář.

Po dokončení obnovy souborů zavřete všechna aktivní okna a stiskněte tlačítko Odpojit .

Důležité odkazy:

Series Navigation<< Vzdálené zálohování pomocí Borg Backup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..