Jak nainstalovat AUR pomocníka yay

Posted by

Upozornění: Instalace balíčků z AUR není podporována Arch Linuxem. Instalace z něj může způsobit selhání systému.

Co je AUR

Arch User Repository (AUR) je komunitou řízené úložiště pro uživatele Arch Linuxu. Obsahuje popisy balíčků ( PKGBUILDs ), které vám umožňují sestavit balíček ze zdrojového kódu pomocí makepkg a poté jej nainstalovat přes pacman . AUR byl vytvořen, aby organizoval a sdílel nové balíčky z komunity a pomohl urychlit začlenění oblíbených balíčků do komunitního úložiště .

Velký počet nových balíčků, které vstupují do oficiálních repozitářů, začíná v AUR. V AUR mohou uživatelé přispívat vlastním sestavením balíčků (PKGBUILD a související soubory).

Komunita AUR má možnost hlasovat pro balíčky v AUR. Pokud se balíček stane dostatečně populárním – za předpokladu, že má kompatibilní licenci a dobrou balicí techniku ​​– může být vložen do komunitního úložiště.

Na rozdíl od balíčků v repozitáři Archu jsou balíčky AUR spravovány uživateli Archu a většina to dělá jako koníčka vedle svého běžného života. Aktualizace balíčků proto nejsou rozsáhle testovány a mohou způsobit potíže nereagující aplikací nebo dokonce způsobit poškození systému, takže jejich použití je na vaši vlastní odpovědnost.

Co je yay

Yay je zkratka pro ‘Yet Another Yogurt’. Technicky jde o pacmana a pomocníka AUR napsaný v programovacích jazycích Go . Je to nejpopulárnější Arch User Repository (AUR) pomocník. S Yay můžete využít výhody obrovského Arch User Repository balíčků a snadno zkompilovat a nainstalovat software.

V podstatě automatizuje mnoho úloh správy balíčků, jako je vyhledávání, řeší závislosti za běhu, kompiluje a sestavuje balíčky a samozřejmě publikuje vaše vlastní balíčky pro AUR.

Nainstalujte yay v Arch Linuxu

Požadavky

Tyto kroky vyžadují base-devel ke kompilaci a instalaci balíček Otevřete terminál a spusťte níže uvedené příkazy. Po zobrazení výzvy zadejte heslo správce.

sudo pacman -S --needed git base-devel
git clone https://aur.archlinux.org/yay.git
cd yay
makepkg -si

Instalace balíčků

Chcete-li nainstalovat balíčky pomocí yay, můžete použít tento příkaz.

yay -S název_balíčku

Poté uvidíte očíslovaný seznam názvů balíčků v nainstalovaných úložištích vašeho systému. Jednoduše zadejte číslo verze balíčku, kterou chcete nainstalovat, a yay ji nainstaluje do vašeho systému.

Balíčky můžete také vyhledávat jednoduchým zadáním:

yay název_balíčku

Pokud chcete další informace o balíčku, můžete zadat:

yay -Si název_balíčku

Yay může také aktualizovat balíčky Pacman a AUR najednou pomocí tohoto příkazu:

yay -Syu

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..