Mastodon má oficiální aplikaci pro Android

Posted by

Mastodon, populární alternativa k mikroblogovací platformě Twitter, má nyní oficiálně aplikaci pro Android. Aplikace pro iOS byla spuštěna v červenci loňského roku.

Co je Mastodon

Mastodon je decentralizovaná, open-source sociální síť s více než dvěma miliony uživatelů, pro zveřejňování krátkého textu o délce až 500 znaků. Má mikroblogovací funkce podobné jako Twitter , které nabízí velké množství nezávisle provozovaných uzlů (známých jako „instance“), z nichž každá instance má svůj vlastní kodex chování , podmínky služby , možnosti ochrany osobních údajů a moderování .

Každý uživatel je členem konkrétní instance Mastodon, která může spolupracovat jako federovaná sociální síť , což umožňuje uživatelům na různých uzlech vzájemně komunikovat. To poskytuje uživatelům flexibilitu při výběru serveru, jehož zásady preferují, ale zachovat si tak přístup k větší sociální síti. Mastodon je také součástí skupiny Fediverse , které používají sdílené protokoly umožňující uživatelům komunikovat také s uživateli na jiných kompatibilních platformách, jako jsou PeerTube , Friendica a Pixelfed. Uživatel Mastodon tedy může komunikovat s uživateli na jakémkoli jiném serveru ve Fediverse , který podporuje ActivityPub.

Jak začít s Mastodon

Pro všechny zájemce tak stačí stáhnout aplikaci z Google Play a při registraci, do vyhledávacího pole zadat cz a vybrat náš server mastodon.arch-linux.cz , vyplnit registrační údaje, odsouhlasit pravidla serveru a pak už jen publikovat cokoliv, co chcete: odkazy, obrázky, text či videa. To vše na platformě, kterou vlastní komunita a je bez reklam.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..